Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Casper işçilerine destek bildirisi

Casper işçilerine destek bildirisi

Casper Bilgisayarda işçilerin DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye olmalarının arkasından işten çıkartılmaları üzerine başlayan direnişe bir destek de beyaz yakalıların örgütlenmelerinden geldi.

Devrimci Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası ( DİSK/BANK-SEN ), Plaza Eylem Platformu ( PEP ) , Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği ( ÇMÇ-DER ), Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı ( BİÇDA ), 18 Mart 2010-Cuma günü yaptıkları ortak açıklama ve Maslak Plazalar Bölgesinde gerçekleştirdikleri bildiri dağıtma eylemiyle Casper İşçilerinin direnişine destek verdiler.

IBM, Sabah-Atv, Akbank ve Vodafone’daki geçmişteki işten çıkartılmaları hatırlatarak, Casper Bilgisayardaki işten çıkartılmalar arasındaki ilişkiyi vurgulayan bildiri; bilgisayarı üreten ve donatan işçilerle, işyerlerinde onu kullanan beyaz yakalı işçilerin ortaklığının önemine işaret etti.

Banka, sigorta, finans, çağrı merkezi, bilişim, iletişim, plaza çalışanlarını Casper işçileriyle dayanışmaya ve Casper Bilgisayar ürünlerini boykot etmeye çağıran imzacılar; Casper İşçileri ve grev sürecine girecek metal işçileriyle dayanışma çalışmalarını sürekli kılacaklarını belirttiler.

Bildirinin tam metni ektedir.

CASPER’IN YAPTIKLARINDAN HABERİN VAR MI ?!..

Her gün olduğu gibi yine koşar adım bilgisayarlarımızın başına gidiyoruz. Peki bu bilgisayarları üreten ve donatan çalışma arkadaşlarımızın durumundan ne kadar haberdarız?

Casper Bilgisayar, işçilerinin fedakarlık ve emekleriyle kazandığı teknoloji dünyasındaki yerine ve 40 m2’lik atölyesinden 34.500 m2’lik plazasına giden yola karşılık; yıllardır vaat etmesine rağmen sosyal haklarda ve ücretlerde iyileştirme yapmamıştır. Anayasal haklarını kullanarak DİSK bünyesinde Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olan işçileri de, işten atarak yanıt vermiştir. Şu anda işinden olan 7 kişiyle birlikte Casper İşçileri, Ümraniye’deki plazalarının önünde direnişlerini sürdürmektedirler.

Bilgisayar üreten ve donatan arkadaşlarımızın başına gelen bu haksızlık, daha önce tıpkı bizler gibi bilgisayar kullanarak üreten başka arkadaşlarımızın da başına geldi; IBM, Sabah-Atv, Akbank ve Vodafone de olduğu gibi…

ŞİMDİ SIRA KİMDE ?!…

Haklarımıza yöneltilen saldırılar karşısında bilgisayarı üreten ve donatan işçilerle, işyerlerinde onu kullanan beyaz yakalı işçilerin ortaklığı hepimize güç katacaktır.

Devrimci Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası ( DİSK/BANK-SEN ), Plaza Eylem Platformu ( PEP ) , Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği ( ÇMÇ-DER ), Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı ( BİÇDA ) olarak bizler;

Bütün çalışma arkadaşlarımızı Casper İşçileriyle dayanışmaya ve Casper işvereni çalışanların yasal haklarını tanıyana kadar Casper ürünlerini satın almamaya, aldırtmamaya çağırıyoruz.

www.banksen.org.tr

http://plazaeylem.org

www.gercegecagrimerkezi.org

http://bilisimcalisanlari.net/

iletisim@banksen.org.tr

bilgi@plazaeylem.org

iletisim@gercegecagrimerkezi.org

bicda@googlegroups.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*