Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Cargill işçileri yoğun polis baskısı altında yürüyüşünü tamamladı, Cargill merkezi önünde eylem yaptı

Cargill işçileri yoğun polis baskısı altında yürüyüşünü tamamladı, Cargill merkezi önünde eylem yaptı

İstanbul Kartal-Ataköy yürüşünü sürdüren Cargill işçileri, dün Pendik’te gözaltına alınmışlardı.

Polis otobüsünde saatlerce aç susuz bekletilen işçiler, sorguyla da yıldırılmaya çalışıldılar. Cargill Türkiye yönetim merkezinin kapitalist devletten işçileri olabildiğince uzun süre tutmasını istediği de gelen haberler arasında.

Akşam serbest bırakılan işçiler, geceyi Kartal’da geçirdiler. Çok sayıda sendika, örgüt ve parti de Kartal’da işçilerle dayanışma içinde oldu. İşçiler,sabah yürüyüşlerine sahil boyunca devam ettiler.

Polis, işçilere yürüyüş boyunca çeşitli biçimlerde baskı ve tacizlerde bulunmaya devam etti. Kimlikleri sendika arabasında olan işçilere kimlikleri yanında olmadığı bahanesi ile ceza yazdı, sendika önlük ve şapkalarıyla yürümelerini yasakladı, hatta iki kişi birlikte yürürlerse gözaltına alacağını söyleyip ikişerli yürümelerini bile yasaklamaya kalkıştı. İşçiler yol boyunca, önlük, şapka, kimlik, nasıl yürüyecekleri… her şeyin de mücadelesini verdiler.

Herşeye karşın işçilerin kararlılıkla sürdürdükleri direniş ve yürüyüş, belli bir gündem oluşturdu. twiter’da 8. sıraya kadar yükseldi. Türkiye’de son 5 gün içinde sosyal medyada 3 işçi direnişinin ilk 10 gündem arasına yükselmesi, işçi mücadelelerinde yükseliş eğiliminin bir diğer göstergesi. Kapitalist-faşist devletin bunu engellemek için işçi direnişlerine karşı yoğunlaştırdığı baskılar da, bu ilgiyi ortadan kaldırmıyor, tam tersine artıyor.

Cargill işçileri, öğle saatlerinde Cargill Türkiye yönetim merkezinin bulunduğu Ataköy Pallerium AVM’nin önüne geldiler. Polisin sabah saatlerinden itibaren yoğun kuşatma altına aldığı AVM önünde, çeşitli sendika ve örgütlerin katılımıyla basın açıklamalarını gerçekleştirdiler. Eylemde, “Cargill işçisi yalnız değildir”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Sendika haktır engellenemez”, “Direne direne kazanacağız”, “İnşaat işçisi yalnız değildir”, “Flormar işçisi yalnız değildir” sloganları atıldı.

Uluslararası Gıda İşçileri Sendikası temsilcisi Sarah Meyer’in de bir dayanışma konuşması yaptığı eylemde, Cargill işçileri temsilcisi Suat Karlıkaya da şirket yönetimine, “14 arkadaşımızı derhal işbaşı yaptırın. Aksi durumda eylemlerimiz büyüyecek. Kazanana kadar devam edeceğiz.” diye seslendi.

Cargill işçileri destan yazıyor

Gepostet von Umut-Sen am Dienstag, 18. September 2018

Cargill İşçileri Cargill Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıyor.

Gepostet von Tekgıda-iş Sendikası am Dienstag, 18. September 2018

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*