Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Cansel Malatyalı’ya destek

Cansel Malatyalı’ya destek

Cansel Malatyalı için İstanbul Kimya Mühendisleri Odas’ından çağrı: “Çözüm meşru direnişini sürdüren emekçi arkadaşımızın taleplerinin dinlenmesi ve yerine getirilmesindedir.”

TMMOB’ne bağlı İnşaat Mühendisleri Odası’ndan “performans düşüklüğü” gerekçe gösterilerek işten çıkarılan Cansel Malatyalı işe iade talebiyle İnşaat Mühendisleri Odası genel merkez binası önünde 235 gündür direnişine devam etmekte ve 29 gündür süresiz açlık grevini sürdürmektedir. Süreç, emekten ve emekçiden yana tavır alanların göz ardı edemeyeceği bir boyuta gelmiştir.

29 gündür süren açlık grevi, Cansel Malatyalı’ da kalıcı sağlık problemlerine sebep olabilecek kritik bir sürece girmiştir. Bu durum hepimizi tedirgin etmektedir. Meşru talepleriyle direnişini kararlılıkla sürdüren Cansel Malatyalının açlık grevi kendisine zarar verdiği anda bundan hepimiz, bütün TMMOB sorumlu olacaktır.

Bu durum, kurulduğu günden bu yana kendisini emek mücadelesi içerisinde tanımlayan örgütümüzün de hasar görmesine ve çözümsüzlük, üyeler arasında da ayrılığa sebep olmaktadır. TMMOB’de örgütlü olan ve TMMOB’nin sürekliliğini önemseyen bizler bu konunun demokratik işleyişlere uygun bir şekilde çözüleceğini ümit ediyoruz.

Çözüm, çevik kuvvetler, barikatlarla konunun marjinalize edilmesinde değil, meşru direnişini sürdüren emekçi arkadaşımızın taleplerinin dinlenmesi ve yerine getirilmesinde, hakkında yapılan suç duyurularının geri çekilmesindedir.

Direnişteki işçileri ziyaret eden, alanlarda tüm emekçilerle omuz omuza yürüyen bizler için, günlerdir talepleri için direniş çadırında olan ve çözümsüzlük karşısında açlık grevine başlayan Cansel Malatyalıyı görmezden gelmek kendimizi inkar etmek demektir.

Bu durum İnşaat Mühendisleri Odası’nın iç sorunudur” veya “gruplar arası çatışma sorunudur” kıskacından kurtarılmalı, TMMOB’nin demokratik teamüllerine uygun olarak başta İMO yöneticileri olmak üzere TMMOB’nin tüm yöneticileri, üst kurulları ve bağlı tüm odalarının gerekli duyarlılığı göstermesiyle çözülmelidir.

Yönetici olmanın çalışanların ve üyelerin sorunlarına duyarsız kalmayarak çözüm yolları aramak olduğunun bilinci ile mağduriyetin ve yaşanan sürecin sonlandırılması için tüm tarafları çözüme davet ediyoruz.

Kimya Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi
Yönetim Kurulu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*