Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Çalışma Yaşamı Kongresi
İş Müfettişleri Derneği'nin AÜ SBF Sosyal Politika Merkezi'yle birlikte düzenlediği 3. Çalışma Yaşamı Kongresinde kayıtdışılık, işten çıkarmalar, işçi sağlığı ve iş güvenliği, işyerlerinde ayrımcılık ve taciz konuları ele alınacak.

Çalışma Yaşamı Kongresi

İş Müfettişleri Derneği’nin Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Sosyal Politika Araştırma Merkezi ile birlikte 2 yılda bir düzenlediği Çalışma Yaşamı Kongrelerinin üçüncüsü, 3-4 Nisan tarihlerinde Ankara Üniversitesi ATAUM salonunda gerçekleştirilecek.

III. Çalışma Yaşamı Kongresinin temel konularından biri, ekonomik krizin çalışma yaşamına etkileri ve çalışma mevzuatının değerlendirilmesi olarak belirlendi. Birinci günün ana eksenini oluşturan bu konu çerçevesinde, ekonomik krizin istihdama etkileri, iş mevzuatında ekonomik kriz önlemleri, işsizlik sigortası uygulamaları, istihdama yönelik mevzuat teşvikleri konuları ele alınacak.

Kongrenin birinci gününde, kayıtdışılık sorunu da ekonomik kriz koşullarında yeniden ele alınacak. Kayıtdışılık sorunu içinde yabancı işçilerin durumu, kayıtdışılıkla mücadelede izlenen yöntemlerin ve uygulamaların sonuçlarının değerlendirilmesi ile mücadele yöntemlerinden olan denetim konuları yer alacak.

Ekonomik kriz nedeniyle artan işten çıkarmalar karşısında, iş sözleşmesinin ekonomik nedenle feshi, diğer geçerli ve geçersiz fesihler ile a-tipik sözleşmelerin feshi konuları da ele alınacak.

İş sağlığı ve iş güvenliği alanındaki yeni düzenlemeler, toplu iş ilişkileri alanındaki yeni düzenlemeler ve 4857 sayılı İş Kanunu ile ilk kez mevzuata giren ayrımcılık ile işyerinde taciz sorunları ikinci günün konularını oluşturacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*