Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Çadır isteyen öğretmenler fişlendi

Çadır isteyen öğretmenler fişlendi

Van’da yaşanan depremden etkilenen Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde görev yapan öğretmenler, çadır istedikleri için Patnos Emniyeti tarafından sorgulandı ve fişlendi.

Kaldıkları Öğretmen Evi’nde çatlaklar olduğu için İl Milli Eğitim Müdürü ve Vali’den randevu istediklerini belirten öğretmenler, “Erciş’e çok yakın olduğumuz için aslında 10 gün izin istedik, verilmeyince en azından pansiyona giremiyoruz, daha güvenli yerlerde kalalım istedik. Olmazsa en azından toplanabileceğimiz büyükçe bir çadır kuralım istedik” dediler.

25 Ekim’de yapılan bu görüşmenin ardından 150’ye yakın öğretmen Emniyet’e çağrıldı ve ifadeleri alındı. Konuya ilişkin bilgi veren öğretmen Fatih Taşdemir, “Sendika üyesi misiniz? Ailenizde cezaevinde kimse var mı? Daha önce hapse girdiniz mi? gibi sorular soruldu” dedi.

Emniyette, karşıdan, cepheden ve profilden fotoğraflarının çekildiğini belirten Taşdemir, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet suçundan” fişlendiklerini aktardı.

Öte yandan bölgede çalışan ancak Mili Eğitim Bakanlığı kadrosuna alınmayan “ücretli” statüsündeki çok sayıda öğretmenin de işine son verildiği öğrenildi.

Emniyet tarafından fişlenen öğretmenlerin idari ve adli bir soruşturmaya tabi tutulup tutulmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Çadır talebinde bulunan Patnoslu öğretmenlerin Emniyet tarafından fişlenmesine ilişkin BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*