Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Büyük sanayi fabrikalarında, işten atmalara karşı tabandan, fiili ve toplu direniş refleksi gelişiyor

Büyük sanayi fabrikalarında, işten atmalara karşı tabandan, fiili ve toplu direniş refleksi gelişiyor

b4476a8a9ed1c1a269e3Tüpraş İzmit rafinerisinde çıkan bir yangının faturası işçilere kesilerek iki işçi işten atıldı. İzmit rafinerisindeki işçiler işten atılan arkadaşlarının geri alınması için işyerini terketmeme eylemine başladı. Tüpraş Kırklareli ve Batman rafineri işçileri de dayanışma eylemlerine başladı. Büyük patron Koç, eylemler üzerine kararı gözden geçireceğini açıkladı.

ABB Elektrik İstanbul Dudullu fabrikasında işyeri temsilcisi işten atıldı. ABB’nin İstanbul Dudullu, Kartal ve Tuzla, İzmit Dilovası ve İzmir fabrikalarında işçiler üretimi durdurarak fiili grev başlattı. Patron, atılan işçiyi geri almak zorunda kaldı.

abb-işcisi-destekMecaplast Gebze Otomotiv Yan Sanayi fabrikasında, kalıp bakım işçisi Sevdin Yaman bir kalıp arızası bahanesiyle işten atıldı. İşçilerin grev kararıyla patronun imzalamak zorunda kaldığı TİS’in hemen ardından işçiler üzerinde baskı kurmak için başvurduğu işten atma üzerine Mecaplast’ın iki fabrikasındaki tüm işçi vardiyaları fiilen iş durdurdu. Patron attığı işçiyi hak kaybı olmadan geri almak zorunda kaldı.

Büyük sanayi işçileri, işten atmalara karşı toplu iş bırakmayı bir sınıf refleksi haline getiriyor. Yoğun baskı ve olağanüstü bir tempoda çalışmaya zorlanan işçiler, üretim araçlarında zarara yol açan kazaların faturasının kendisine kesilmesine de boyun eğmiyor. Her TİS sürecinde işçilerin iradesini kırmak için başvuralan işten atmalar da işçilerin fiili direniş inisiyatifiyle karşılaşıyor. İşten atmalar sendika kırıcılığı da hedeflemesine karşın direniş inisatifi de uzlaşmacı sendika bürokrasisinden değil tabandan geliyor. Daha önemlisi, yukarıdaki örneklerin hepsinde, bir fabrikadan işçi atılmasına karşı, şirketin diğer fabrikalarında da aktif dayanışma eylemlerinin başlaması. Metal işçilerinin direnişi gibi bir dizi örnekle birlikte, Türkiye işçi sınıfının yaşadığı tüm handikaplara karşın, büyük sanayi fabrikalarında daha toplu, tabandan, fiili eylem yeteneğinin gelişmesinde hissedilir bir gelişme var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*