Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Burjuvazinin düzeni göçük düzenidir

Burjuvazinin düzeni göçük düzenidir

Gün geçmiyor ki Türkiye`de bir maden ocağında kapitalist işletmelerin ağır sömürü koşullarından kaynaklanan katliamlar olmasın.

“Katliam” diyoruz çünkü bu artık burjuvazinin iktidarının sistematik bir politikası olmuştur.

İşçilerin sağlıkları ve yaşama kaliteleri çok arka sıralarda gelirken,daha çok kar uğruna çoğunlukla işçilerin yaşamlarına malolan katliamların bu kadar sıklıkla yaşanması tesadüf olamaz.

Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde kömür ocağında meydana gelen göçükte, 2 işçi yaralandıği haberi basında geçtiğinde yine özel bir kapitalist işletmenin vahşetine tanık oluyoruz.Ve geçen haberlerde işçilerin tedavilerinin sürdüğü belirtiliyor.

„Gülşehir’in Dadağı köyünde, özel bir firma tarafından işletilen linyit kömürü ocağında, yerin yaklaşık 130 metre altında çalışma yapıldığı sırada göçük meydana geldi. Kömür ocağında çalışan işçiler Turhan Demir (49) ve Mehmet Çoban (40), göçük sırasında yaralandı. Diğer işçiler tarafından ocaktan çıkarılan Demir ve Çoban, çağrılan ambulansla Nevşehir Dr. Şevki Atasagun Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralıların tedavilerinin sürdüğü bildirildi.“

En ağır sömürü koşulları, sürekli ölümlerin birinci nedeni oluyor.Toplum bir şekilde madenlerdeki süreklileşmiş ölümlere alıştırılıyor. Ağır yaralanmalarla sonuçlanan göçükler sonrası işçiler sonraki yaşamlarında, hiç bir sosyal hakka sahip olamadan aileleriyle birlikte sefalete terk ediliyor.

Biz işçiler kendimiz için örgütlenmedikçe yaşamlarımızı ağır sömürü koşullarına hapsetmiş tek tek kapitalistlere ve onların kurulu ücretli kölelik düzenine karşı bir şey yapamayız. İşçi meclislerinde, işçi komitelerinde kendi taleplerimiz için bir araya gelelim, taleplerimiz uğruna mücadele edelim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*