Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Burjuvazi endişeli: “Marksist bir toplum olmak istemiyorsak…”

Burjuvazi endişeli: “Marksist bir toplum olmak istemiyorsak…”

Wall-Street-Journal-logo-741965Kapitalist mali oligarşi iki de bir Marx’ın öngörülerinin doğruluğundan kaygılarını belirtmeye başlamışsa, durumu sanılandan daha vahim demektir.

En son küresel mali oligarşinin gazetelerinden The Wall Street Journal’da benzer bir makale yayınlandı. Yazarı da, işçi sınıfına neoliberal saldırganlığın başlatıcılarından Margareth Thatcher’ın danışmanlığını yapmış ve resmi biyografisini yazmış olan bir zat.

Makale şöyle başlıyor: “Batı ülkeleri Karl Marx’ın cesur öngürülerinin yanlış olduğunu göstermek istiyorlarsa, orta sınıfı daha sürdürülebilir ve güçlü hale getirmek konusunda yaratıcı biçimde düşünmemiz gerekir.”

Daha ilk cümle, ABD-AB’nin sistemin temel direği ve güvencesi olarak görülen şu ünlü “orta sınıf”ının, ciddi bir sarsıntı ve erozyon içinde olduğunu açık ediyor.

Yazar, ardından kapitalizme dönük tehditin yalnızca Marksistlerden ve Marksist fikirlerden değil, fakat kapitalizm konusundaki öngörülerinin haklı çıkma olasılığının artmasından geldiğini söylüyor.

“Marx, diye devam ediyor, sermaye sahipliğinin orantısızlaşan güç ve iktidarı hakkında doğru bir içgörüye sahipti. Sermaye sahibi paranın nereye gideceğine karar verirken, yaşamak için yalnızca emeğini satabilen yığınlar iktidardan tamamen yoksundur. Bu toplumun onların çıkarları için şekillendirmesini son derece zor hale getirir. Son yıllarda, bu orantısızlık tahrip edici düzeylere ulaştı. Bu yüzden Marksist bir toplum olmak istemiyorsak, bunu düzeltmemiz gerekir.”

greecePeki yazar, kendisinde “Marksist bir toplum” için ihtiyaç ve mücadeleleri doğurabileceği korkusu uyandıran, sınıfsal-toplumsal kutuplaşmanın “tahrip edici düzeyi”ni nasıl “düzeltmeyi” öneriyor?

Yeniden dağılımın da “ötesinde”, kooperatiflerin ve mülkiyet ve ekonomik kurumların kontrolünün demokratikleşmesini sağlayacak yeni biçimlerle, zenginliğin demokratikleşmesi için daha büyük çaplı bir “hayal gücü ve atılım” öneriyor!

“Eskiden, diyor, kredi birlikleri, inşaat toplulukları, kooperatif hareketleri gibi konularda daha büyük hayal gücüne sahiptik. Bu tür organizasyonlar, kitlelerin istemleri hızla büyürken daha acildir. Büyük sermaye beyinlerimiz, bunları geliştirmek ve günümüze uyarlamak yeteneğinden yoksun mu yoksa?” diye bitiriyor.

Böylece Marksist öngörülerin doğru çıkması ve sosyalist bir toplum korkusuyla başlayan yazı, Proudhoncu ütopik-reformizmin günümüze uyarlanması istemi, ama günümüz burjuvazinin bu gibi “yaratıcı düşünce ve hayal gücünden yoksunluğu” karamsarlığıyla bitiyor!

Bir dönemki bir neoliberalizm şampiyonunun, hem de The Wall Street Journal gibi damardan banka-borsa-tekellerin bir gazetesinde, Marx’a karşı bir neo-Proudhoncu “hayal gücünü” büyük patronların hizmetine sunması, Corbyn, Sanders gibi sosyal-neoliberallerin kenarda ısındırılmaya başlaması ile birlikte düşünüldüğünde, neoliberal kapitalizmin kıvranışını da ortaya koyuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*