Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bu Newroz Roboski’dir, Van depremidir, Esenyurt’tur!

Bu Newroz Roboski’dir, Van depremidir, Esenyurt’tur!

Kürt halkının ulusal bayramı Newroz bu yıl katliam ve operasyonların gölgesinde kutlanacak.

Kürt halkı, Newroz’u kutlama hakkını kurşunların üzerine yürüyerek, korku dağlarını yıkıp binlerce bedel vererek kazandı.

Bu yıl Newroz, özgürlük için mücadele eden 6 binden fazla Kürt siyasetçinin cezaevlerine doldurulduğu koşullarda kutlanacak. Kürt halkının, onbinlerce Kürt ailesinin canının bir parçası, yine cezaevlerinde olacak.

Bu yıl Newroz, 34 genç Kürt kır yoksulunun günde 50 TL için karın buzun içinden kaçağa gittiklerini devletin de bildiği halde göz göre bombalandığı Roboski’nin acısı ve öfkesiyle kutlanacak.

Bu yıl Newroz, enkaz altında kalan 600’ü aşkın Kürt emekçiye bütün kışı geçirmeye mahkum edildikleri çadırlarda yanan bebeklerin de eklendiği Van depreminin yıkıntısı altında kutlanacak.

Bu yıl Newroz, Van depreminden sonra İstanbul’a gelip günde 70 TL’ye çalıştıkları inşaatın şantiye çadırında Türk sınıf kardeşleriyle birlikte aynı ateşte kavrulan Kürt işçilere mezar olan Esenyurt işçi katliamının külleri hala havada savrulurken kutlanacak.

Bu yıl Newroz, içten çürüyen İstanbul Tarlabaşı’ndaki karanlık, izbe evlerinden tekelci kapitalizm tarafından sürülen Kürt yoksullarının amansız yaşam koşullarına karşı mücadelesi içinden kutlanacak.

Özgürlüğü ve mutluluğu, yeni bir yaşamı tükenmeyen mücadele azmiyle binlerce kez hak eden Kürt işçi ve emekçileri, kadınları, gençleri, çocukları, Newroz’u kendi yurtlarında tutsak, ama özgürlüğü kazanmaktan asla vazgeçmeksizin kutlayacaklar.

Kürt işçi ve emekçiler, ulusal bayramlarını ulusal baskı ve zorbalık altında, en ağır ve pis işlerde çalışmaya mahkum edilerek, yurtlarından yüzlerce kilometre uzakta şoven baskılar altında mevsimler boyu göç halinde, anadillerinde ücretsiz eğitim ve sağlığa erişmeleri engellenerek, dillerinin, acılarının, umutlarının, mücadelelerinin horlanmasına meydan okuyarak kutlayacaklar.

Baskı ve zorbalık, hangi halkın özgür yaşam umudunu, sevincini, coşkusunu yok edebilmiş ki? Bedellerle kazanılan Newroz ateşleri, ulusal baskı ve zorbalığa karşı özgürlüğün biricik güvencesi Kürt işçi ve emekçileri, kent ve kır yoksulları, emekçi kadınları ve gençlerinin omuzlarında, en güzel giysileri, tililileri ile Newroz’da operasyonların, Roboski’nin, Van depreminin, Esenyurt işçi katliamının öfkesini kuşanarak yükselecek.

Newroz, Kürt ulusunun kaderini sadece kendisinin tayin ettiği, ve çok daha ötesi, ulusal baskının izinin bile kalmadığı, ulusların özgürce kaynaşarak sınıfsız sömürüsüz dünya türküsünü kendi dillerinde söyledikleri günlerin, sosyalist geleceğimizin umuduyla kutlanmalı!

Newroz kalkeren piroz be!
Özgürlük ve eşitlik sosyalizmde!
Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*