Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Yurtiçi Kargo işçileri: Bu iş direnişle olur!

Yurtiçi Kargo işçileri: Bu iş direnişle olur!

Yurtiçi kargoda Nakliyat-İş tarafından örgütlenme faaliyetleri Eylül ayında başlıyor. Haftalık 70 saati aşkın çalışma saatleri ve saate bölündüğünde asgari ücretin bile altında kalan ücretleriyle Yurtiçi Kargo işçileri sendikanın “Sendikalı ol, güçlü ol” kampanyasına kayıtsız kalmıyor ve bir çok şubede örgütlenme tamamlanıyor.

2 Ocak’ta büyük oranda sendikalaşmanın tamamlandığı Konya Şubesinde işten çıkarmalarla ilk direniş başlıyor. 24 Ocak’ta ise işten atmaların diğer şubeler ve şehirlere yansımasıyla direniş ortaklaştırılıyor.

Biz de Ankara İşçi Meclisi olarak Yurtiçi Kargo işçilerini Meşrutiyet Şubesi’nde ziyaret ettik. İşçilerle yaptığımız kısa röportajı aktarıyoruz:

-İşçi Meclisi:Hem Meşrutiyet Şubesi ve Ankara’yı düşündüğünüzde hem de genele baktığınızda direnişiniz nasıl bir seyir izliyor?

-Yurtiçi Kargo İşçileri:Biz sendikalaşmamızı büyük oranda tamamlamıştık. İbrahim Arıkan(Yurtiçi Kargo patronu) sendikayı engellemek için performans düşüklüğü gibi gerekçeleri öne sürerek işten çıkarmalara başladı. İlk işten çıkarmalar yurticiKonyada oldu ama şimdi 12′si Meşrutiyet Şubede 50′si Ankara’da olmak üzere toplamda 90 işçi arkadaşımız işten çıkarılmış oldu. Ankara’da şu an Meşrutiyet, Opera, Ataç ve Oran şubelerinde pankartlarımızla beraber eyleme devam ediyoruz. Buradaki 56 şubede ise bildirilerimizle direnişi oraya taşımaya devam ediyoruz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın çoğu yıllardır buralarda çalışmaktaydı. Burada çoğu 6 yıldır çalışan arkadaşlarımız olduğu gibi 4 aydır çalışan arkadaşlarımız da var.

-Şu an kargo alımı ve işleyiş devam ediyor. Hem çalışan arkadaşlarınızla ilgili düşüncelerinizi hem de yaptığınız eylemin yarattığı sonuçları değerlendirebilir misiniz?

– Biz işten atılan işçiler direnişdeyiz ama esas istediğimiz şey sendikalı, güvenceli ve insanca koşullarda çalışmak. Şu anda işe devam eden arkadaşlarımız da aynı şeyi istiyorlar ve sendikalaşma faaliyeti de devam ediyor. Elbette bu direnişin taleplerinden biri işten atılan tüm işçilerin işe geri alınması ama dediğimiz gibi sendikalı çalışmak istiyoruz. Bu şubenin günlük cirosu 12 bin TL iken şimdi bin tlnin altına düşmüş durumda. Dağıttığımız bildirilerde taleplerimiz karşılanana kadar Ankaralılardan kargo işlerini Yurtiçi Kargodan yapmamalarını rica etmiştik. Onlara da teşekkür ederiz. Ayrıca şimdi eldeki elemanlarıyla işleri çevirmekte de güçlük çekiyorlar. Duyduğumuz kadarıyla İbrahim Arıkan da bu işin böyle devam etmeyeceğini anlamış deyim yerindeyse etekleri tutuşmuş durumda. İyi şeyler olacağını düşünüyoruz.

yurticikargoiscileri– Mevzu işçilerin haklarını aramasıysa, patronların birbirleriyle dayanışmalarını defalarca gördük. 1992 Yurtiçi Kargo direnişinde Aras Kargo, Yurtiçi Kargo’nun işlerini almamıştı.1995’te de bu sefer Aras Kargo işçilerinin örgütlenme mücadelesine karşı Yurtiçi Kargo patronu İbrahim Arıkan, Celal Aras’la dayanışmıştı. Şimdi süreç bu yönüyle nasıl ilerliyor?

-O dönemi de araştırdık. 1992 de sadece 4 tane kargo firması vardı.Şimdiyse 18 tane kargo-lojistik firması var. Yurtiçi kargonun pazarda büyük bir payı var. Diğer firmalar deyim yerindeyse leş kargası gibi bu pazara odaklanmış durumda. Hatta MNG kargo işten çıkarılan işçileri alacağını söylemiş.

-Son olarak ne söylemek istersiniz?

-BU İŞ DİRENİŞLE OLUR

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*