Anasayfa » 8 Mart » Bu 8 Mart başka bir 8 Mart!

Bu 8 Mart başka bir 8 Mart!

Yeni Kadın isyanları dalgası dünya genelinde yükseliyor, Polonya’da 3 Ekim 2016″da yüz binlerce kadın greve çıktı. ”Kara Pazartesi” hükümetin zaten felaket durumda olan kürtaj yasalarını daha da beter hale getirecek projelerine karşı bir grevdi. Polonya’da kadınlar, hayati tehlike durumunda dahi kürtajı yasaklayan ve kadınlara hapis cezası öngören yasaya karşı Ekim ayında 60 kentte greve gitmişti. Öğrenciler okulları boykot ederken ev kadınları bakım işlerini bırakarak greve çıkmış, bazı restoran ve iş yerleri de greve destek vererek kepenk kapatmıştı. Yasa tasarısı bu ülkede kadınların mücadelesi sonucu rafa kaldırılmıştı.

16 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüze uğrayıp işkence görmesinin ardından, Arjantin’de yaşayan yüzbinlerce kadının 19 Ekim 2016, kadına yönelik şiddete karşı ülke çapında, öğleden sonra saat 1’de işleri bırakmaya çağırdı. Arjantin’de salgın haline gelmiş kadın cinayetlerine karşı bir araya gelen binlerce kadın hayatı felç etti.

İtalyan hareketleri Arjantin’in izinden gitti ve 2016 sonbaharı boyunca birçok büyük şehirde, hastane ve sağlık hizmetlerinin bütçesini kırpan, kürtaj ve doğum kontrol yöntemlerine erişimi kısıtlayan, kemer sıkma politikalarına karşı eylem yaptı.

Amerika tarihinde daha önce görülmemiş kitlesellikte kadın, yeni kadın düşmanı politikaları protesto etmek için 21 Ocak 2017 sokağa çıktılar. Tabanda direniş, sınıflarda direniş, işyerlerinde direniş, sanatımızda ve müziğimizde direniş!

İsveç’te Adelan*yeniden yükseliyor; Hemşireler ve hastalar kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir doğumevini işgal etmişti.

Eylül 2016/İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te bir araya gelen binlerce kadın, saat 14.38’de iş bırakarak ‘eşit işe eşit ücret’ talep etti. Kadınlar erkeklerden yüzde 30 daha az ücret aldığını ve bunun da emeklerinin saat 14.38’den sonra ücretlendirilmediğini ortaya koydu. 9 saatlik mesainin sona ermesini beklemeden 14.38’te iş bırakan kadınlar, ücret eşitliği talebinde bulundu. Sendikalar ve kadın örgütleri tarafından organize edilen grev, 41 yıl önce düzenlenen ‘Kadınların Boş Günü’ adlı tarihi grevle aynı gün gerçekleştirildi. 25 bin kadının katıldığı 1975 yılındaki grev, ülkedeki birçok düzenleme için tarihi bir adım olmuştu. Eylemin işe yaramasının ardından 1976 yılında, İzlanda Cinsiyet Eşitliği Konseyi kurulurken; iş yerlerinde ve okullarda cinsiyet ayrımcılığı yasaklandı, cinsiyet eşitliği yasası onaylanmıştı.

2016 Yılının bu kitlesel kadın eylem, direniş ve grevleri 2017 8 Martını küresel kadın grevine hazırlayan süreç olmuştur. Bu bambaşka bir uyanış ve başka bir güç olarak yolunu açıyor.

Washington merkezli uluslararası ‘Women’s March’ örgütünün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle başlattığı ‘Kadınsız Bir Gün’ sloganı ile ;”Hepimiz kapitalizmin dayatmaları altında yaşıyoruz. Kapitalizm her insanın hayatına farklı bir değer biçer. Kapitalizm bizden hayatımızı kar ve sermaye artışı için adamamızı ister. Çalışmak, daha fazla ve daha fazla zamanımızı kaplar. Bazı işler için maaş alırız, bazı işler için herhangi bir karşılığı olmadan yapmamız beklenir. Kapitalistler ücretsiz emeğe ihtiyaç duyar. Bakım emeğimiz şirketler ve devletler tarafından sermaye haline getirilir. Bu yüzden kapitalizm içinde asla elde edemeyeceğimiz eşitlik için mücadele ediyoruz. Sisteme karşı greve çıkmak zorundayız. Patronların emeğimize ve hayatımıza dair tekliflerini hep birlikte reddetmeliyiz. Greve çıkmak ve gücümüzü göstermek zorundayız. Metaların üretiminde, dağıtımında, yeniden üretiminde veya bakımında çalışan kadınlar olarak greve çıkmalı, gücümüzü göstermeliyiz.” diyerek, dünya kadınlarına kendi yerellik koşulları içinde farklı pek çok eylemle greve, sokağa, çağrı yaptı. Bu çağrı yaklaşık 30 ülkeyi kapsıyor; Arjantin, Avustralya, Bolivya, Brezilya, Şili, Kosta Rika, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, İngiltere, Fransa, Almanya, Guatemala, Honduras, İzlanda, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsrail, İtalya, Meksika, Nikaragua, Peru, Polonya, Rusya, Salvador, İskoçya, Kuzey Kore, İsveç, Togo, Türkiye, Uruguay ve ABD.


Grev çağrısı birçok ülke ve kent merkezlerinde olduğu gibi Berlin’de de karşılık buldu. Şimdiye kadar hiç olmayan bir kitlesellikle binlerce kadın ve kadın hakları savunucusu erkek meydanlara inerek cinsiyet eşitsizliği, kadına şiddeti , kadın cinayetlerini, ücretlendirilme eşitsizliklerini protesto etti.

Bu 8 Mart, Küresel Kadın Grevi fikrini, başka ülkelerdeki (Polonya, Arjantin, İzlanda, İsveç vb.) kadınların grev, direniş ve işgallerinden motivasyonunu almıştır,

Bu 8 Mart, yerel mücadelenin, hızla enternasyonal mücadeleye evirilebileceğini göstermiştir,
Bu 8 Mart,kapitalizmin barbarlığının kadınlara yansıyan etkilerini, sınıfsal, cinsel sömürü boyutunun derinliğini ve kapsamını küresel boyutta görünür hale getirmiştir,

Bu 8 Mart, antikapitalist duruşun tohumlarını ekmiştir lakin, yerini neyin alacağı fikrinden henüz uzak olunduğunu da göstermiştir. Gidişatın her “beklenmediği ”ne hazırlıklı olmak…

“…batsın bu dünya! Biz yenisini yaparız!” diyenler her an her şeyi yapabilir…

*İsveç’te adelan yeniden yükseliyor ile anılan konu; İsveç’te küçük bir kasaba olan Sandviken’de 1931 de kereste fabrikasında yapılan greve, işveren saldırır ve beş işçi öldürülür.

#NonUnaDiMeno
#BirKişiDahaEksilmeyeceğiz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*