Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » BTS’den İZBAN’a suçüstü!

BTS’den İZBAN’a suçüstü!

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS), TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından birlikte işletilen İZBAN banliyösünde son aylarda birçok kez kazanın eşiğinden dönüldüğünü hatırlatarak uyardı: “İZBAN’da kaza an meselesi!”

BTS Genel Sekreteri Nazım Karakurt tarafından yapılan açıklamada, son 6 ayda 7 kez kazanın eşiğinden dönüldüğü; yapılan protokole karşın, İZBAN’ın TCDD mevzuatının dışında tutulmasının kazalara davetiye çıkardığı vurgulandı:

“Aliağa-Cumaovası arasındaki hattın yapımı ve işletilmesi sürecinde imzalanan protokolle işletme uygulamalarının TCDD mevzuatına göre yapılması kararlaştırılmıştı. Protokolün iki kurum tarafından da imza altına alınmasına rağmen İZBAN AŞ protokol dışına çıkarak taşıdığı yüz binlerce yolcunun can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Protokolde imzası bulunan kurumları gerekli güvenlik önlemleri almaya, İZBAN yönetimini protokolün gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz”.

BTS’nin İZBAN araştırmasının sonuçları, yolcular ve hat işçilerinin yaşamını tehlikeye atanlara suç üstü yapıyor:
-Makinistler yetersiz eğitim alıyorlar. Makinistler 9.5 hafta süren hızlandırılmış trafik ve sürücü kursunun ardından göreve başlatılıyorlar. Oysa TCDD’de 7-8 yıl Makinist Yardımcılığı yapılmasının ardından sınavla makinist olunmakta.
-TCDD mevzuatına göre tek makinistle çalışmak mümkün değilken, İZBAN’da pek çok parkurda tek makinist çalıştırılmakta.
-Hız sınırlarına uyulmamakta.
-Çalışma saatleri TCDD’de 8 saatle sınırlandırılmışken, İZBAN’da çalışan makinistler günde ortalama 12-13 saat çalıştırılmakta.
-Kırmızı ışık ihlallerinin ardından ihlale sebep olan personelin rehabilite edilmesi ve psikoteknik muayeneden geçirilmesi gerekirken, İZBAN’da belli bir süre sonra var olan makinistlere tekrar görev verilerek iş güvenliği riski artmakta.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*