Anasayfa » DÜNYA » Brezilya’da milyonlarca işçi, kadın, öğrenci greve gitti

Brezilya’da milyonlarca işçi, kadın, öğrenci greve gitti

Brezilya’da ABD destekli yargı ve parlamento darbesi ile başkanlığa getirilen Temer yönetimi ve pervasız neoliberal saldırı programına karşı genel greve gidildi.

Geçtiğimiz yılki okul işgalleri ve son aylardaki tren-metro işçilerinin grevleri, kitlesel Temer protestoları üzerinde yükselen genel grev, Brezilya’da son 20 yıldır bir ilk.

Greve milyonlarca işçi katıldı. Genel grev, başkanlıktan zorla indirilen PT’nin denetimindeki 7 milyon üyeli CUT sendikasının yanısıra, PT’den bağımsız davranan diğer sendikaların muhalif sol kanatları, öğrenci, kadın ve yerli hareketleri tarafından birlikte örgütlendi.

Emeklilik yaşını uzatmayı, sosyal güvenliği daraltmayı ve özelleştirmeyi, esnek ve güvencesiz çalışmayı genişletmeyi öngören yeni saldırı dalgası, işçi hareketine de yeniden itilim kazandırıyor. Ancak işçi hareketinin burjuva sosyal neoliberal PT’den bağımsız inisiyatif geliştirip geliştiremeyeceği, sınıf mücadelesinde belirleyici olacak.

Genel grev ve gösterilerde, bir çok kentte işçi ve gençlik gruplarıyla polis arasında çatışmalar yaşandı. Sao Paulo’da kitleler Temer’in rezidansına yürüdü ve gaz bombaları ve plastik mermi yağdıran polisle çatıştı. Bir dizi gösteride otobüsler ve polis araçları yakıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*