Anasayfa » DÜNYA » Brezilya’da grev, barikat, blokaj…

Brezilya’da grev, barikat, blokaj…

Brezilya’da binlerce otomotiv işçisi, işten atılmalara karşı fiili greve çıktı. İşçiler Brezilya’nın en büyük şehri Sao Paulo çevresindeki otoyolları keserek eylemlerini yükseltti.

Eyleme geçen işçiler, Brezilya’nın en büyük sanayi bölgesi ABC’de bulunan Volkswagen, Mercedes-Benz ve Ford fabrikası işçileriydi.

Volkswagen 6 Ocak’ta 800 işçi çıkarma planını açıklamıştı. Hemen ardından Mercedes-Benz 244 işçi çıkaracağını açıkladı.

İlk grev hemen ertesi gün Mercedes-Benz işçilerinden geldi. Fiili grevler, oturma ve yürüyüş eylemleri büyük otomotiv fabrikalarına hızla yayıldı.

Hükümet ve küresel otomotiv tekelleri, krizden bahsede dursun işçi eylemleri giderek büyüdü. En son 10 bin otomotiv işçisi Sao Paulo çevresindeki otoyolları kesip barikatlar kurdu, tedarik hatlarını da durdurdu.

Hükümetin otomotiv tekellerine vergi indirimi açıklaması ve otomotiv tekellerinin işçi çıkarma planlarının geri çekmesiyle, Brezilyalı otomotiv işçileri şimdilik önemli bir özsavunma kazanımını elde etti. Ancak Brezilya’da ağırlaşmaya başlayan ekonomik durgunlaşma, mücadelenin bitmediğini, yalnızca geçici bir ateşkes olduğunu gösteriyor.

Brezilya Sao Paulo’daki ABC sanayi bölgesi, küresel tekellerin en büyük bölgesel üretim merkezlerinden biri. Büyük Volkswagen, Mercedes, Ford, Toyota, General Motors fabrikalarının bulunduğu bölgede yüzbinlerce işçi çalışıyor.

ABC ve Sao Paulo, Brezilya’da 1970’li ve 80’li yıllardaki büyük işçi kabarışının ve genel grev genel direniş dalgasının da başını çekmişti. Daha sonra devlet başkanı olan Lula da Silva’da bu hareketin önderlerinden biri olarak öne çıkmış, Brezilya İşçi Partisi’nin lideri olmuş, ancak işçi sınıfını hızla satarak devlet başkanı olmasıyla, işçi sınıfına karşı neoliberal sermaye saldırganlığını üstlenmekte gecikmemişti.

Brezilya işçi sınıfının kendisini giderek daha fazla hissettirmeye başladığı ülkelerden biri. Otomotiv grevler ve eylemleriyle birlikte, en büyük uçak tesisi Embraer’de grev, Foxconn’un Brezilya fabrikalarında grev, Banka çalışanlarının greve çıkması, 2016 Olimpiyat tesislerinin yapımında çalışan inşaat işçilerinin direnişleri, kağıt işçileri sendikası başkanının öldürülmesi, Brezilya’da sınıf savaşımının yükseliş ve sertleşme eğilimini gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*