Anasayfa » Üreti-Yorum » BP’nin kültür sanat sponsorluğuna protesto

BP’nin kültür sanat sponsorluğuna protesto

Emperyalist petrol tekeli BP’nin İngiltere’de Londra Kültürel Olimpiyatları’na ve kültür kurumlarına sponsor olacağını açıklaması protesto edildi. BP’nin sponsör olacağını açıkladığı, British Museum, Tate, National Portrait Gallery, Royal Opera House önünde toplanan göstericiler, en son Meksika Körfezi’ni katleden BP’yi protesto ettiler.

Tate Galerisi’nde göstericiler, girişi petrol ve kuş tüyleriyle kapladı. Tate Modern Sanat Galerisi’ndeyse uçlarına ölü balıklar takılmış içi helyum dolu balonlar gökyüzüne bırakıldı. BP sponsorluğunda gerçekleştirilen British Museum’daki Easter Adası sergisindeyse içi petrol dolu yumurtalar kırıldı.

Hükümetin kriz nedeniyle kültür sanat harcamalarından yüzde 25 kesintiye gittiği İngiltere’de, galeri ve müzeler ise, yayınladıkları ortak açıklamada, BP’nin sponsorluğunu savundular, “sanata olan uzun vadeli katkılarına teşekkür ederek; şirketin, sanatı daha geniş kitlelere ulaştırma vizyonunu paylaştıklarını” bildirdiler.

Katil BP’nin, kültür sanat kurumlarının üzerine akbaba gibi çöreklenmesi, kültür sanatın tümüyle sermayeleştirilmesinin bir adımını oluşturuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*