Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Bosch işçilerinin 1. yıl coşkusu

Bosch işçilerinin 1. yıl coşkusu

Bursa Bosch işçileri Türk Metal sendikasından istifa ederek Birleşik Metal-İş sendikasına geçişlerini yaptıkları etkinlikle kutladılar. Bundan yaklaşık bir yıl önce Bosch işçileri uzun bir örgütlenme çalışmasının ardından faşist sarı sendika Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal İş Sendikasına üye oldular. Bosch işçileri fabrikada çoğunluğu elde etmelerine rağmen Çalışma Bakanlığı’ndan yetkiyi alamadılar. MESS’in ve Türk Metal’in ayak oyunlarıyla yetki Eylül ayında Türk Metal’e verildi. Yetki konusundaki hukuki süreç halen devam ediyor.

Tüm ayak oyunlarına rağmen Bosch işçileri mücadelelerini sürdürüyorlar. Bosch işçileri Türk Metal cenderesinden kurtuluşlarının 1. yılında Bursa Merinos Kongre Kültür Merkezi’nde kitlesel ve coşkulu bir etkinlik gerçekleştirdi.

Etkinlik Birleşik Metal-İş Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci’nin açılış konuşması ile başladı. Ayhan Ekinci’nin konuşmasının ardından sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminde metal işçilerinin 12 Eylül’den önce Maden-İş sendikasında örgütlendikleri, 12 Eylül darbesi ile DİSK’e bağlı sendikaların kapatılarak Türk Metal’in nasıl palazlandırıldığı, Bosch işçilerinin Türk Metal’den nasıl kurtuldukları anlatıldı.

Sinevizyon gösteriminin ardından Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu konuşma yaptı. Uzun ve sloganvari bir konuşma yapan Serdaroğlu’nun konuşması sık sık sloganlarla kesildi. Serdaroğlu, Bosch işçilerinin iradesine MESS ve Çalışma Bakanlığı tarafından saygı gösterilmediğini, hukuki mücadelelerinin devam ettiğini ve Bosch işçilerinin mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.bsh2

Adnan Serdaroğlu’nun konuşmasının ardından Bosch işçilerinden oluşan Grup Çağıl’ın söylediği şarkılarla etkinlik devam etti. Müzik dinletisinin ardından Bosch işçileri adına bir kadın işçi konuşma yaptı. Sanatçı Yasemin Göksu verdiği konserle işçileri coşturdu. Konserin devamında Bosch Rexroth işçileri adına konuşma yapıldı.

Etkinliğin başından sonuna kadar işçilerde coşku hakimdi. Bursa Merinos Kongre Kültür Merkezi salonu tamamen doluydu. Etkinlik boyunca sloganlar atarak etkinliğin coşku ile geçmesini sağladılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*