Anasayfa » GÜNDEM » Bony Çorap işçisi Hakan Gürses direnişinin 159. gününde.

Bony Çorap işçisi Hakan Gürses direnişinin 159. gününde.

“Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan Bony Çorap isimli fabrikada 7 yıl çalıştıktan sonra haklarım dahi ödenmeden işten atıldım.
Bony Çorap’ta birçok hak ihlalleri vardı. Bunlarla mücadele etmek için BATİS Sendikasına üye olup örgütlenme çalışması başlattım. Bundan sonra bana mobbing uygulamaya başladılar. Maaşımı asgari ücrete mahkum ettiler. Oysa ki benimle aynı işi yapan arkadaşlar daha fazla maaş alıyordu. Ben de bu hukuksuzluğu mahkemeye taşıdım. Kazanırsam emsal teşkil edecek.
En son işçi temsilcisi seçimlerinde işçi arkadaşlar en fazla oyu bana vererek beni baş temsilci seçtiler. Bundan sonra işçilerle baş başa kalıp sendikaya üye yapacaktım. Böylelikle geçinebileceğimiz ücret ve hak ihlalleri son bulacaktı.Benim seçilmemi hazmedemeyen Bony çorap patronu Hasan Gülkaya beni haklarımı dahi ödemeden işten çıkardı. 23 gün boyunca fabrikanın önünde direndim. 23.günün sonunda polisler bizi gözaltına aldı ve 100 metre fabrikaya yaklaşmama cezası verildi; ben ve sendikama. Bu direnişimde işçi arkadaşlar beni yalnız bıraktı çünkü korkmuşlardı. Ben de sendikamla beraber üretim yaptığımız büyük markaların mağazalarına giderek protesto eylemleri gerçekleştirdim. AVM deki güvenlikçiler bizi darp etti. Seminerlere katıldım durumumu anlattım. Ankara’ya gidip HDP milletvekillerine anlattım. Birçok süreç yaşadım.159 GÜNDÜR EMEK HIRSIZLIĞINA KARŞI DİRENİYORUM…
Bizim sayemizde Bony Çorap işçileri sarı sendika da olsa sendikaya üye oldular. Müşteriler baskı yapınca Bony Çorap patronu kendisine yakın sendikayı çağırarak işçileri üye yaptırdı.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*