Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Birleşik Metal-EMİS sözleşmesi: “İftihar sözleşmesi” mi?

Birleşik Metal-EMİS sözleşmesi: “İftihar sözleşmesi” mi?

Birleşik Metal-İş Sendikası ile Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında sözleşme imzalandı.

Sözleşme, EMİS’e bağlı ABB, Schneider Elektrik ve Enerji, Grid Solutions fabrikalarında (13 fabrika) Birleşik Metal-İş üyesi 2500 işçiyi kapsıyordu.

Sözleşme 2 yıllık olarak imzalandı. Ücretlere birinci 6 ayda yüzde 12+ 1.90 tl (yaklaşık yüzde 24), ikinci 6 ayda sadece enflasyon, üçüncü 6 ayda enflasyon +2 puan, dördüncü 6 ayda sadece enflasyon farkı alındı. Sosyal haklarda yalnızca birinci yıl için yüzde 35 zam, yıllık 300 tl erzak çeki de sözleşmede yer alıyor.

Yine Birleşik Metal’in olduğu Delphi fabrikasında da benzer bir sözleşme imzalandı.

Birleşik Metal-İş Sendikası, EMİS sözleşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, bunu “Türkiye tarihinin en iyi sözleşmelerinden biri olarak” sundu ve EMİS işverenlerine teşekkür etti!

Yalnızca nisbi ücret zammı ile sınırlı tutulan bir sözleşmenin, “Türkiye tarihinin en iyi sözleşmelerinden biri” olarak sunulması, fazlaca abartılı bir ekonomist bir reklamasyona giriyor! Türkiye işçi sınıfı tarihi yüzde 200’lük ücret zammı kazanımlarını da gördü (örneğin 1989-91). Dahası, ücret zamlarının ötesinde, gerçek sosyal, idari, siyasi hak kazanımlarını da gördü. Birleşik Metal-İş bürokrasisinin yaptığı işçi sınıfı tarihini çarpıtmak ve yok saymaktır.

Evet, ilk 6 ay için alından yüzde 24 veya toplam bin lira civarında ücret zammı, kriz koşullarında çok kötü görünmeyebilir. Ama bunun ücretlerin son 1 yıldaki erimesini bile telafi edip etmediğinin çok şüpheli olması bir yana, yalnızca ilk 6 ay ile sınırlı olması da ücretlerin erime sürecinin daha da hızlanacağı önümüzde yılda, ücretleri en fazla 6 ay kadar az çok korumanın ötesine geçmeyeceğini görmek gerekir.

İlk 6 ayda yüzde 24 ücret zammı, geçtiğimiz ay işten atılan kaç işçiye karşılık geliyor?

Kaldı ki bu kadarlık nisbi ücret zammının karşılığı da işçilere fazlasıyla ödetildi. EMİS’e bağlı fabrikalardan birkaç ay öncesinde oldukça yaygın ve yığınsal işten atmalar oldu. Toplam yüzlerce işçi işten atıldı. Birleşik Metal-İş de, her zaman ki uzlaşmacı beylik “kriz taktiği” ile, muhtemelen bu işten atmalara ses çıkarmamış olmanın karşılığında, bu, ilk 6 ay nisbeten “iyi” görünecek nisbi ücret artışı pazarlığını bağlamış görünüyor. Dolayısıyla bu sözleşme, geçtiğimiz aylarda yaygın işten çıkarmalara karşı bir tür sus payı olarak da görülebilir. Geçtiğimiz aylarda işten atılan çok sayıda işçiyle birlikte düşünüldüğünde, EMİS patronlarının işçilere verdiği ücret artışının “yüzde 24″ün çok altında olduğu görülecek, hatta patronların işçilere ödediği toplam ücrette gerçek bir artış olup olmadığı bile epey kuşkulu hale gelecektir.

Kağıt üzerindeki göreli zam oranlarının ne kadar yanıltıcı olduğunu görülüyor. İlk 6 ayla sınırlı yüzde 24 zammın arkasındaki işçi sayısında azalma örtülüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*