Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Birleşik Metal’den Türk Metal’in satışına ilişkin grev tarihsiz açıklama

Birleşik Metal’den Türk Metal’in satışına ilişkin grev tarihsiz açıklama

Birleşik Metal İş Sendikası, Türk Metal’in satış sözleşmesiyle ilgili oldukça temkinli, hedef koymayan, Türk Metal üyesi işçilerden gelişecek tepkilere göre tutum belirleyeceğini ima eden bir açıklama yaptı. Grev tarihini dillendirmekten özellikle ve hala kaçıyor. Birleşik Metal ile önceki görüşmeyi iptal eden ve artık “müzakare bitti” denilen MESS’ten yeni görüşme çağrısı bekleniyor ve “süreç değerlendirmesi” bunun sonrasına bırakılıyor… Birleşik Metal de “hiç değişmiyor”!

Birleşik Metal İş Sendikası’nın yaptığı basın açıklaması:

31.05.2013

Yine bir gece yarısı
Yine işçiden habersiz
Yine metal işçilerinin ortak mücadelesini engel olmak için

İŞBİRLİKÇİLER HİÇ DEĞİŞMEMİŞ!

Dün (30 Mayıs 2013) yaptığımız açıklamada grup toplu iş sözleşmesinden kötü kokular geldiğini kamuoyu ile paylaşmıştık.

Dün gece yarısı sermaye ve işbirlikçisi toplu iş sözleşmesini imzaladılar. Emir koçbaşından geldi: “Ya sözleşmeyi bitirin, ya ben sizi bitiririm” sözüyle tıpış tıpış gidip imzayı attılar.

Bu imza ne anlam ifade ediyor?

Öncelikle, değiştik lafının kocaman bir yalan olduğu ortaya çıkmıştır. Biz değiştik artık gece yarısı sözleşme imzalamayacağız diyenler saat 23:00’te imzayı basmışlardır.

Şeffaf olacağız, kurullarımıza, tabanımıza danışacağız demişler, kimseye sormadan imza atmışlardır. Adına meclis deyip kendisinden başka kimsenin sesinin duyulmadığı toplantılar organize etmeyi değişim göstergesi sananlar, bunu pazarlamaya kalkanlar gerekli dersi almışlardır umarız.

70 lik dedeyi 18’lik delikanlı yapabilen, Türk Metal’den de bir sendika yaratabilir.

İmzalanan sözleşmeye gelince: yine sözleşmenin detaylarını açıklayamıyorlar. Ama görünen o ki, tekliflerinde olmayan düzenlemeleri imzalamışlar. Bu durumda grup sözleşmesinin bir başka gerçeğini ortaya çıkarıyor. Grup sözleşmesinin iki tarafı vardır: sermaye örgütü MESS ve işçilerin örgütü Birleşik Metal. Türk Metal konu mankeni, sermayenin işçilerin denetim altında tutma aracından başka bir şey değildir.
Açıkladıkları rakamlara göre tekliflerinde olmayan bir tamamlama sistemi uygulamak zorunda kalmışlar, 4,64 TL’nin altındaki ücretleri 4,64 TL. ye yükseltip, daha sonra yine tekliflerinde olmadığı halde 6,31 TL.ye kadar 20 kuruş iyileştirme yapmak zorunda kalmışlardır. Türk Metal’in metal işçisinin taleplerini dikkate almaz tavrı anlaşılan MESS’i bile rahatsız etmiş(!) teklifte olmayan rakamlar sözleşmeye girmiştir.
Bu Birleşik Metal İş’in sürekli gündemde tuttuğu 2000 sonrası işe giren işçilerin ücretlerinde iyileştirme yapılmalı talebinin sonucudur.

Zorunda kalmışlardır çünkü teklifi hazırlarken dikkate almadıkları büyük çoğunluğun tepkisinden çekinmişler, Birleşik Metal İş’in teklifi altında ezilmişlerdir.

Yine tekliflerinde olmayıp da dikkate almak zorunda kaldıkları bir başka nokta 2. Altı ay için yüzde 5,82 olan enflasyonun üzerinde yüzde 7 oranında ücret zammını kabul etmişlerdir. Bu oran Birleşik Metal İş’in metal işçilerinin ortak mücadele talepleri olarak öne çıkardığı “enflasyona endeksli zamma son” talebinin sonucudur.

Ancak imzaladıkları sözleşme ile bir başka gerçeğin daha değişmediğini ortaya koymuşlar ve metal işçilerinin ortak mücadelesi ile kazanmanın sınırına kadar getirdikleri haklarını bir gece yarısı attığı imza ile boşa çıkarmaya çalışmışlardır.

İyileştirme hariç istediği ücret zammı yüzde 18’i sürekli olarak Bireysel Emeklilikten 2 puan, Sosyal yardımlardan 2 puan geliyor diye yüzde 22’lere, iblağ ile birlikte yüzde 24’lere kadar yükseltmiş ama sonuçta yüzde 7’ye imzayı atmıştır. İşi kurtarsın diye ikinci altı ay zammını üzerine ekleyerek göz boyama kalkmıştır.

Metal işçileri şu gerçeği artık anlamak zorundadır. Türk Metal’i değiştirmenin yolu onu ortadan kaldırmaktan, ona üyelik esaretinden kurtulmaktan geçmektedir. Birleşik Metal İş sendikası bir kez daha tüm metal işçilerini işbirlikçi Türk Metal’i terk etmeye ve Birleşik Metal İş’e üye olmaya çağırıyor.

Toplu iş sözleşme sürecinin bizim açımızdan bundan sonra izleyeceği yolu metal işçilerinin bu çağrıya verecekleri karşılığa bağlı olacaktır.

Türk Metal’in örgütlü olduğu işyerlerinde metal işçilerinin müthiş bir gerginlik içinde olduklarını biliyoruz.

Bu sözleşme döneminde korku duvarını aştıklarını da iyi biliyoruz.

Adres ve yöntem bellidir.

İşbirlikçi dayatmacı toplu sözleşme düzeninden kurtulmak için adımlarınızı hızlandırın.

Ortak mücadelemizle kazanacağımız hakları bir gecede sermayeye peşkeş çekenleri cezalandırın.

Birleşik Metal İş sendikası açısından toplu sözleşme süreci sona ermemiştir. Daha önce alınan tüm eylem ve etkinlik kararlarımız geçerlidir. Yeni bir evreye girilmiştir.

Sendikamıza yapılacak görüşme çağrısının ardından kurul ve komisyonlarımız aracılığıyla süreci yeniden değerlendireceğiz.

Kahrolsun işbirlikçi dayatmacı toplu sözleşme düzeni!
Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!
Yaşasın işçilerin birliği!

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
Genel Yönetim Kurulu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*