Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » ÖSYM AŞ!

ÖSYM AŞ!

Adeta bir sınav tekeli haline gelen ÖSYM, 4 milyona yakın kişinin girdiği 40’ı aşkın sınavla her yıl 200 milyon liraya ulaşan bir ciro yaratıyor.

ÖSYM Anonim Şirketi!

Türkiye’de sınav tekeli olan ÖSYM, ekonomik açıdan tam anlamıyla bir anonim şirket haline geldi. Yılda ortalama 40’a yakın sınav yapıyor. Bu sınavlara giren sayısı ise 4 milyonu buluyor. İşte bu devasa kitlenin harcamaları her yıl devasa bir ekonomi de yaratıyor. Türkiye’de tüm sınavların yarattığı ekonomik cironun 5 milyar lirayı bulduğu tahmin ediliyor. Bunun üçte ikisini ise ÖSYM’nin faaliyetleri oluşturuyor.

ÖSYM’nin açtığı sınavların giriş ücreti 20 liradan başlayıp 150 liraya çıkıyor. Kurumun bir yıllık sınav harcaması 90 milyon lira civarında. Bunun ağırlıklı kısmını üniversite sınavı oluşturuyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için harcanan para 38.5 milyon lira. İkinci sırada 23.1 milyon lira ile Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) geliyor. Bu gider rakamlarına karşın ÖSYM’nin başvuru ücretleri üzerinden kasasına giren miktar ise harcamaların neredeyse iki katı. Örneğin; son YGS sınavından kurum 60 milyon liraya yakın bir gelir elde etti. Tüm yıl boyunca sınav geliri 200 milyon liraya ulaşıyor.

Bu sınav ekonomisi çevresinde dershanesinden kitapçısına, özel ders verenlerden okulların açtığı kurslara kadar oldukça büyük iş hacmi yaratıyor. Nitekim ÖSYM’nin doğrudan kalkındırdığı en önemli şirket, kurumun yegâne tedarikçisi Bilkent Holding bünyesindeki Meteksan. 2011’deki YGS ihalesini 3.4 milyon liraya alan da Meteksan.

Soruları da sattı

Şifre skandalı ile gündeme gelen son YGS’de ÖSYM yeni bir gelir kapısı daha açtı. Sorular ve yanıtlar 100 bin lira bedelle ilk kez bu yıl sınavdan sonra satıldı. Aynı uygulama LYS için de yapıldı. Onun rayici de 100 bin lira olarak belirlendi. Üstelik ÖSYM ikisini birden almak isteyene 50 bin liralık indirim yaptı.

Kaynak: Radikal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*