Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bir Ankara Rutini…!

Bir Ankara Rutini…!

Ankara’da günledir süren devlet terörüne rağmen kitlelerin Kızılay ısrarı devam ediyor. Her akşam polisin saldırısı sonucu Kızılay meydanı boşaltılırken ara sokak ve caddelerde barikatlar kurularak polisle çatışmaya giriliyor. Ara sokaklarda gece geç saatlere kadar çatışan kitlenin çoğunluğunu 18-25 yaş arası öğrenci-işçi işsiz ve kendilerini taraftar gurubu olarak tanımlayan gençlerden oluşuyor.

Dün Tuzluçayır, Dikmen başta olmak üzere bir çok semtten 15:00’da Kızılay’a yürüyüşler yapıldı. Tuzluçayır mahallesi kolunda Devrimci Poroletarya, Alınteri, Partizan, ESP, Kaldıraç, BDP, Halkevleri, BDSP, SODAP vardı. Yaklaşık iki saat süren yürüyüşün ardından Kızılay meydanına girildi. Kızılay meydanına girildikten sonra Kızılay Direniş Platformunun aldığı karar doğrultusunda saat 19:00’da Sakarya Caddesine geçildi.

Sağanak yağmurun altında çadırlar kurulmaya başlandı. Saat 22:15 sularında Kızılay meydanının binlerce kişi tarafından kapatılması sonucu meydandaki kitleye polis TOMA, akrep ve gaz bombaları eşliğinde saldırdı. Meydanda ki kitlenin Sakarya caddesine doğru çekilmesinin ardından Sakarya da bulunan kitle de polisle çatışmaya girdi. Polisin, Sakarya Meydanına Ziya Gökalp Caddesinden ve Sakarya metrosunun olduğu aralardan gaz bombaları atması ve çevik kuvvetin Sakarya Caddesine girmesi sonucunda kitle Kolej meydanına çekildi. Kolej ve Kurtuluş’un ara sokaklarında bir süre polisle çatışan kitle sonra Kennedy caddesinde toplanmak üzere dağıldı.

BILD0016
Saat 01:30 sularinda Kennedy Caddesinde toplanan kitleye polis tazyikli su ve akreplerle saldırdı. Direnişçiler barikat kurarak taşlarla karşılık verdi. Taraftar grupları bir TOMA’nın etrafını çevirerek TOMA’nın ilerlemesini önlediler. Bu arada taraftar gruplarından bazıları polislerin yanına kadar giderek “Adil savaşmıyorsunuz” diyerek TOMA’nın camını açtırıp TOMA sürücüsünün fotoğraflarını çektiler.

KENDY

Polisin bir kez daha saldırması ile ara sokaklarda süren çatışmalar sonrasında kitle bir kez daha toplanıp Kennedy caddesi ABD Büyükelçiliği karşısında barikat kurdu.

Polisin Kennedy Caddesinden çekilmesinin ardından “her yer Taksim her yer direniş” “AKP istifa” sloganları atan direnişçiler saat 03:00 itibari ile dağıldılar.

Polisin saldırısında yaralanan direnişçilere, alana sağlık ekipmanları ile gelen direnişçiler ilk müdahaleyi yaptılar.

BILD0037

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*