Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Binlerce saya işçisi greve çıktı!…

Binlerce saya işçisi greve çıktı!…

Adana’da büyük şirketlere parça-başı ayakkabı dikimi yapan sayacılar, parça-başı ücretlerine zam istemiyle, greve gitti. En temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelmeleri, büyüyen borçlar, icralar, dikim malzemesindeki fiyat artışları nedeniyle, yüzde 40 zam istiyorlar. Bu zam istemi, diktikleri ayakkabı başına, en fazla 1.5-2 liraya denk geliyor.

Adana Büyüksaat önünde toplu basın açıklaması yapan Ayakkabı İmalatı Çalışanları Dayanışma Derneği üyesi saya işçileri, dün 4500 işçiyle çalışmayı durdurduklarını, eylemlerinin istedikleri zam verilene kadar süreceğini belirtti.

Dernek başkanı Mustafa Özay, büyük şirketlere seslenerek şunları söyledi:

“Sektörümüzde altyapı sağlıklı değil. Zanaatkârlarımız mesleği bırakıp başka işlere yöneliyor. 20-25 sene emek vermiş, çalışmış bir ustanın kalkıp, inşaat işinde veya tekstilde veya tarımda ne işi var? Yüzde 40 zam talebimiz çift başı kazananlar içindir. Dikim çift başına fiyatlarımız 3 TL ile 6 TL arasında. Sanayide çalışanlar için de yüzde 30 zam istiyoruz.”

“Ayakkabı firmaları 70 TL’ye mal ettikleri ayakkabıları 700 TL’ye satıyorlar.”

“Burada mesele saya dikimi. Atölyenin kalfası yoksa, sayacısı yoksa ayakkabı sektöründe en ufak bir boşluk olsun o ayakkabı yürümez. Asıl emek sayacılıkta var. Bizim işimiz tekstil, tişört, gömlek, inşaat gibi değil. Bizim işimiz burada sanat. İş tıraşlanır, kıvrılır, bali-ilaç kokusu var, dar ve kapalı yerde çalışılıyor. Geçen bir arkadaşımız hastaneye gitti. Ciğerleri bali dolmuş. ‘Bali mi kullanıyorsun?’ diye sordular arkadaşımıza. 200 saya atölyesi kepenk kapattı son süreçte. Adana’da 6 bin saya işçisi var. 3 bin 600’ü mağdur oldu. Bunlarla firmalar da etkileniyor. Bir firma ham maddesine fark koyuyorsa işçiliğe de koymalı. Günde ortalama 100-150 kişi beni arıyor. Keşke elimden gelse de daha fazlasını yapabilsem. Zam talebimiz kabul görmezse yasal bütün haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.”

“Siparişi almalarına rağmen çalışan işçiyi küçümsemeleri, hafife almaları yanlıştır. Genel olarak bütün piyasalarda zanaatkar, çalışan, olmazsa ülke dönmez. Bırakın bir fabrikayı, ülke dönmez, etkiler. Bütün işi, işçiler yapar. Biz bugün burada yüzde 40’lık zamla çıkmışız, bunu kimse çok görmesin. Toplasan 1,5 – 2 TL yapıyor. Herkes çıkarı için emek veriyor, herkesin çocuğu var. Bizler de yüzde 40 zammı alana kadar iş bırakıyoruz. İsterse 1 sene sürsün”

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında yine Adana’da başlayan sayacı grevleri, Konya, İstanbul, İzmir, Antep, Hatay, Manisa, Bursa gibi çok sayıda ile yayılmıştı. Parça başı ücretlere zam, sosyal haklar, çalışma saatlerinin kısalması, kayıt-dışılığa son verilmesi istemleriyle yapılan sayacı grevleri, sayacı komite ve derneklerini yeniden canlandırmış, grevler çeşitli illerde 1 ile 10 gün arası sürmüş, bazı illerde toplu sayacı yürüyüşleri yapılmış, ve grevler büyük illerde kazanımla sonuçlanmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*