Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Billur Tuz direnişi: “Bu şartlar altında çalışmayız!”

Billur Tuz direnişi: “Bu şartlar altında çalışmayız!”

Yeni Yıl’ın ilk direnişlerinden olan İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Billur Tuz fabrikası önünde dayanışma ziyaretleri sürüyor.

Direnişteki Billur Tuz işçilerine, Menemen’de direnişlerini sürdüren Savranoğlu Deri işçileri, Sendikal Güç Birliği’nden sendikacılar, HKP Çiğli Çalışma Grubu üyeleri dayanışma ziyaretlerinde bulundu.

Daha önce sendikalı olan Billur Tuz’da patron taşeronlaştırma ile sendika yetkisini kırmış, 3 ay önce Tek Gıda-İş’in yeniden yetki alması üzerine, taşerona bağlı çalıştırılan 53 işçi işten atılmıştı.

Sabri Taş (10 senedir çalışıyor): Taşeron olarak çalışıyordum. Sendikaya imza atar atmaz kendimizi dışarıda bulduk.

Ülviye Borazan (2 senedir çalışıyor): İki çocuğum okuyor. Kirada oturuyoruz. Borçları var. Perişanız. Patron sendikadan çıkarsanız içeride kalırsınız diyordu. Sonuna kadar direneceğim. Üç kuruş fazla vermekten çekindiler. Elini vicdanına koysun patron. Sonuna kadar burada duracağız.

Hanım Camgöz (2,5 senedir çalışıyor): Vardiyalı çalışıyoruz. Önceden iki vardiya vardı. Sendikalı olduktan sonra üç vardiyaya çıktı. 8 aydır sendikalıyım. İki çocuğum var. Kızım üniversiteye hazırlanıyor. Dershaneye gidiyor. Eşim akciğerlerinden rahatsız olduğu için çalışamıyor. Eşim malulen emekli olmak için başvuru yaptı. Aldığımız para, para değil. Yol masrafımız bir de üstüne. Sonuna kadar buradayım. Bu saatten sonra dönüş yok.

Zakim Bulut (7 senedir çalışıyor): Taşeronu fes ettiler ama aynı taşeronun sendikalı ve sendikasız işçileri hala çalışıyor. Bu da Billur Tuz’un bize oynadığı oyun. Kanunlara uymuyorlar. Benim gördüğüm iki taşeron firma var. Biri Uğur Ticaret, diğeri Esprik. Mesaimizi yiyorlardı. Bu firma da aynı. 20 liralık erzak veriyorlardı onu da kestiler. Van’a giden erzaklardan arta kalanları işçilere veriyorlardı. İşçinin dışında şefi müdürü de aynı erzaklardan alıyorlardı. Sigortamız yatmıyordu. Ayda bir 300 TL maaş alıyoruz. 15 günde ir bakım var diye izne çıkarıyorlar. Yasal değil bize yapılanlar. İşveren direk bizi kapının önüne koydu. Sendikayı bırakın gelin dedi. İçerdeki sendikalı arkadaşlarımız baskı gördükleri için bize selam veremiyorlar. Onlara da sorsanız bizimle aynı şeyi söylerler. Keyfimizden değil, aldığımız para yetmiyor. Düşünün bir; ayın yarısı boşuz. 300-350 TL ile nasıl geçinelim? Çocuğumuza nasıl bakalım? Küçük bebeğim var bez bile alamıyorum. Fazla bir şey değil, emeğimizin karşılığını istiyoruz. Ekmek, iş istiyoruz. Ama bu şartlar altında çalışamayız.

Mehtap Tekin (2,5 yıldır çalışıyor): Mecbur olmadığımız halde akşam 6’dan sabah 6’ya kadar 4 kadın çalıştırdılar bizi. Çalışmayan ceketini alır gider dediler. 3 hafta boyunca çalıştırdılar. En sonunda isyan ettik. Zam istediğimizde kırmızı kalemle çizildiniz dediler bize. Kendinizi aklayın zammı öyle alın dediler bize. Billur Tuz’da kadın kadrosu yokmuş. Biz boşuna girmişiz sendikaya. Yetkililer böyle söylüyorlar bize.

Mustafa Erdem (4 senedir çalışıyor): Taşeron firma billur tuz’dan paramızı alamadıkları için bize paralarımızı veremeyeceklerini söyledi. Suçlu gibi kolumuzdan tutup kapının önüne attılar bizi. Mahkumuz şu an.

Seyhan Diker (22 senedir çalışıyor): 2010’da emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya başladım. 20 sene baş temsilci ve sendikalı olarak çalıştım. Sendikadan vazgeçmediğim için işten çıkarıldım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*