Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Bilgi’de Direniş Kazandı

Bilgi’de Direniş Kazandı

Bilgi Üniversitesi’nde 24 Ağustos’ta işten çıkarılan Vedat Şen, Mehmet Işık ve Mehmet Sevim’in 80 gündür devam eden direnişleri olumlu sonuç verdi.

Üniversite yönetimi ve Sosyal-iş Sendikası arasında 15 gündür devam eden görüşmeler sonucu Vedat Şen, Mehmet Işık, ve Mehmet Sevim eski ücretleri geçerli olmak üzere bugün tekrar işbaşı yaptı.

Ne Olmuştu?

Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsündeki bir binanın hizmet dışı kalacak olması nedeniyle küçülmeye gidilmesi gerekçe gösterilerek 18’i Sosyal-iş Sendikası üyesi olan 24 destek personeli 24 Ağustos’ta işten çıkarılmıştı.

İşten çıkarılan 21 kişi Bilgi Üniversitesi’nde çalışmaktan memnun olmadıkları için başka yerlerde iş aramaya başlamıştı. İşten çıkarılan Vedat Şen, Mehmet Işık ve Mehmet Sevim ise 4 Eylül’de “işten atılanlar geri alınsın” talebiyle kampüs içine kurdukları çadırda eyleme başlamış, işe atılmalara karşı toplanan imzalar Rektörlüğe teslim edilmiş, sendika ve akademik özgürlük konularında açık hava dersleri düzenlenmişti.

Murat Belge’nin konuşmacı olduğu “sendika” konulu açık hava dersine katılan destek personeli Ali Özcan’ın sözleşmesi de 5 Ekim’de feshedilmişti. Rektörlük, derse katılımın işten çıkarmayla ilgisi olmadığını, Özcan’ın daha önce işten çıkmayı kendisi istediğini söylemiş ancak Özcan böyle bir talebi olmadığını belirtmişti. İşten çıkarıldıktan sonra eyleme katılan Özcan’ın işe iade davası ise devam ediyor.

  • Konu ile ilgili bilgicalisanlari.com adresinden yapılan açıklama ise şöyle;

İş yerimiz İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yaklaşık üç ay önce toplu işten çıkarmalar gerçekleşmiş, işten çıkarılan sendikalı işçilerden 4 arkadaşımız “işten atılanlar geri alınsın talebiyle” oturma eylemi yapmaya başlamışlardı.

Oturma eylemimizin 80. gününde Üniversite yönetimi eylemi yürüten üç arkadaşımızın işbaşı yapmasını kabul etti. İşe alınmayan arkadaşımızla ilgili hukuki süreç sendikamız tarafından takip edilmeye devam edecek.

Üniversite yönetimiyle yapılan görüşmelerin ardından, söz konusu arkadaşlarımızın 26 Kasım 2012 Pazartesi günü eski ücretleriyle işbaşı yapmalarını düzenleyen protokoller geçtiğimiz Cuma günü imzalandı.

Bundan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki örgütlülüğümüze, sendikalaşma çalışmalarımıza yine hep birlikte, kararlılıkla devam edeceğiz.

Yaklaşık üç ay süren direnişimiz boyunca dayanışma içinde oldğumuz üyelerimize, öğrenci arkadaşlara, emek dostlarına sonsuz teşekkür ederiz.
Arkadaşlarımızın işbaşı yaptığı bugün (26 Kasım), eyleme destek veren herkese teşekkür etmek için oturma eylemi alanında toplandık, pankartımızı astık. Tekrar teşekkürler, dayanışmaya devam!

bianet.org/bilgicalisanlari.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*