Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bilgi’nin ikinci davası 14 Kasım’da

Bilgi’nin ikinci davası 14 Kasım’da

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden hukuksuz ve aslen sendikal sebeplerle işten çıkarılan akademisyenlerin açtığı işe iade davasının ikinci duruşması 14 Kasım Pazartesi günü saat 14.00’da Çağlayan Adliyesi’ndeki 1. İş Mahkemesi’nde görülecek.

Bilgi Üniversitesi’nde işten çıkarılan akademisyenler, demokratik kitle örgütlerinin ve sendikaların da katılımıyla 14 Kasım saat 13.30’da Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirilecek basın açıklamasına destek olmaya çağırıyor.

Akademisyenleri destekleyen kurumlar: İngiltere Üniversite ve Yüksekokullar Sendikası Liverpool Üniversitesi Şubesi University of Liverpool University and College Union (UCU), Eğitim-Sen İstanbul 6 No’lu (Üniversiteler Şubesi) Şube, İstanbul Tabib Odası, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, DİSK/Sosyal-İş İstanbul Şubesi, DİSK/Dev-Sağlık-İş, DİSK/Birleşik Metal-İş, DİSK/Limter-İş, Türk-İş/Petrol-İş, Türk-İş/Tez Koop-İş İstanbul 5 No’lu Şube, Türk-İş/Türk Harb-İş İstanbul Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği, Sosyal Araştırmalar Vakfı, Bağımsız Sosyal Bilimciler…

14–14–çağlayan–bilgi
ÜNİVERSİTEYİ, AKADEMİK ÖZGÜRLÜĞÜ, BİLGİNİN VERDİĞİ SORUMLULUĞU, BİLİMSEL ÖZERKLİĞİ VE EMEKÇİLERİN DAYANIŞMASINI SAVUNUYORUZ!

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ DAVASINA DESTEK ÇAĞRISI

Sevgili meslektaşlarımız, öğrencilerimiz, eğitim ve bilimin üretildiği ve ihtiyacının duyulduğu her noktadaki dostlar,

14 Kasım Pazartesi günü saat 14.00’de Çağlayan Adliyesi İstanbul 1. İş Mahkemesi’nde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden hukuksuz ve aslen sendikal sebeplerle işten çıkarılan arkadaşlarımızın açtığı işe iade davasının ikinci duruşması görülecek. Bu genç akademisyen arkadaşlarımız, kâr amaçlı bir şirketin Bilgi Üniversitesi’ni ‘yeniden yapılandırması’ sürecinde, akademik özgürlüğün zemini olan bilimsel özerklik, akademik onur ve iş güvencesi için ses çıkardıkları ve bu sürecin önünde engel olarak görüldükleri için işten çıkarıldılar.

Yetiştikleri Türk Dili, Sosyoloji, Tarih, Matematik, Hukuk, Karşılaştırmalı Edebiyat, İktisat ve Kültürel Çalışmalar bölümlerine arkalarından güvencesiz statüde yeni ‘personel’ istihdam ediliyor.

Kâr amaçlı bir üniversite şirketi olan Laureate Education, Inc. tarafından 2009’da fiilen devralınan İstanbul Bilgi Üniversitesi, sayısı neredeyse 200’e ulaşmış Türkiye üniversitelerinde akademik özgürlük, iş güvencesi, bilimsel onur, bilimsel özerklik, genç bilim insanlarını yetiştirme politikası konusunda artık bilim insanlarının değil, işletmecilerin söz sahibi olduğu bir modele doğru gidildiği gerçeğinin en gözle görülür hale geldiği yükseköğretim kurumlarından biri artık. Yeni YÖK Yasası kapımızda! Kâr amaçlı şirketlerin belirleyici olduğu bir ‘üniversite pazarı’ nasıl bir b(B)ilgi, nasıl bir bilim, nasıl bir akademisyen nesli, nasıl bir eğitim üretecek? Bu süreçlerde kimler söz sahibi olacak? Eski sistemin sorunları öne sürülerek, daha otoriter, daha tektip, daha seçkinci, daha vasat bir üniversite yapısına savrulmamak için, savunmamız gerekenler var!

Bilgi, bilim ve eğitimi, onurumuz ile üretmeye devam edebilmek için, sesimize ses katın!

14 Kasım Pazartesi günü saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi 1. İş Mahkemesi’nde görülecek ikinci Bilgi Üniversitesi duruşması öncesinde, arkadaşlarımıza destek olmak için emek ve demokratik kitle örgütleri olarak 13.30’da yapacağımız basın açıklamasına katılın! Seslerine ses, sesimize ses katın!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*