Anasayfa » GÜNDEM » Beyazıt’tan Agos önüne

Beyazıt’tan Agos önüne

Bundan tam 33 yıl önceydi. Takvimler 16 Mart 1978 Perşembe gününü gösteriyordu. İstanbul Üniversitesi Merkez Binası’ndan çıkan devrimci öğrenci grubuna Eczacılık Fakültesi önünde sivil faşistler tarafından bombalı ve silahlı saldırıda bulunulması sonucu 7 öğrenci öldü, 41 öğrenci de yaralandı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisi olan bir istihbarat görevlisinin, faşist öğrencilerin o dönemde 8-10 gün içinde devrimci öğrencilere saldırı yapılacağı bilgisini ilettiği, bugün Emniyet arşivinde duruyor.

Hrant Dink’in öldürülmesine benzer şekilde Beyazıt katliamının da bir devlet operasyonu olduğu sonradan belgeleriyle açığa çıktı.

33 yıl önceki katliam ile Hrant Dink’in katledilişi aynı tornadan çıkmışcasına birbirine benzer. İstihbarat adına çalışan üniversite öğrencisi, olaydan haberdar emniyet, tetikci tosuncuklar.

Aktörler değişsede fail aynıdır. Katleden burjuva devlettir.

Biz işçiler için Türkiye’de ve Kürdistan’da sermayenin kanımızı dökerek yazdığı bu tarihi, gerçekten “geçmiş” kılmanın yolu, ancak sermaye iktidarını devirip kendi geleceğimizi örme yolunda ilerlemekten geçer.

İşçi sınıfı faşizmin, burjuva diktatörlüğünün döktüğü kanların hesabını er veya geç soracaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*