Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Berkin Elvanı Yüz Binler Uğurladı

Berkin Elvanı Yüz Binler Uğurladı

Berkin Elvan birçok ilde yüzlerce noktada yapılan eylemlerle son yolculuğuna uğurlanıyor.

İstanbul’da gerçekleştirilen cenaze töreni için sabahın ilk saatlerinden itibaren Okmeydanı Cemevi’ne insan seli vardı. Berkin’in cenaze töreni için ilk önce Okmeydanı Cemevi’nde bir tören yapıldı. Ardından Berkin’in vurulduğu yere gidildi.

Şuan ise on binler Okmeydanı’ndan Şişli Cami önüne sel gibi akıyor. Yürüyüş kortejinde cenaze aracı da var.

Şişli Cami önünde de bekleyiş başladı. Kortejin buraya ulaşmasını bekleyen kitle “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganlarını haykırıyor.

Şişli Cami’nden sonra Feriköy Mezarlığına yürüyüş devam edecek.

Mezarlıkta ki defin töreninin ardından Berkin Taksim’de karanfillerle anılacak.

Mezarlıktan sonra kitle Taksim’de ki tören için Taksim Meydanı’na yürüyecek.

berkin

berkinelvan

cenaze9-berkin

 

Şişli Camisi önünde kitlenin toplanması ve Berkin’in cenazesinin gelmesiyle kitle sloganlar ile Feriköy Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Yüz binlerce insan var. En önde Berkin’i taşıyan  cenaze aracı arkasında Berkin’in ailesi ve diğer Gezi şehitlerinin ailelerini taşıyan iki minibüs var.

Kitle Şişli Camisi önünden Osmanbey Metrosu’na doğru yürüyerek Kurtuluş Caddesi üzerinden Feriköy’e doğru yürüdü. Osmanbey Metrosu önünde dört TOMA ve yüzlerce polis ve akreplerle barikat kurulmuş durumda. Taksim Dayanışması’nın ses aracı polis barikatı önünde bekliyor. Cenaze töreninin ardından orada buluşarak kitle Taksim Meydanı’n da bir anma gerçekleştirecekti.

Yüz binlerce insan mezarlığa ulaştı. Sesiz bir yürüyüş var mezarlık içerisinde. Saat 17.00 sıralarında Berkin Elvan’ın defin işlemi sona erdi. Gezi’de yaşamını yitirenlerin aileleri birer konuşma yaptılar. Mezarlık ziyaretini yapan kitle yavaş yavaş mezarlıktan ayrılıyor.

Osmanbey Metro durağına ulaşan kitleye polis çok sert şekilde saldırdı. Metronun kenarında sıkışan insanların üzerine ve bir börekçi dükkanını içine onlarca gaz bombası atıldı. Bir çok insan bu ilk saldırıda fenalık geçirdi.

Kitlenin bir kısmı Cevahir önüne doğru çekilirken aralarında Devrimci Proletarya ve Sınıfsız okurlarının da bulunduğu kitle Kurtuluş’a doğru çekildi. Ayrıca Taksim ve İstiklal’de de çatışmalar yaşandı. Kurtuluş’ta bir barikat kuruldu.

Kitle “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganını haykırıyor. Polisin Kurtuluş’a da yaptığı sert saldırı sonrasında kitlenin büyük çoğunluğu dağıldı. Dağılan insanlar İstiklal Caddesi’ne doğru geçmeye çalışıyorlar.

 Polis  Ergenegon caddesinde çift taraflı olarak kitleye saldırdı. Pangaltı ve Dolapdere civarında da yoğun çatışmalar yaşandı. Şişli Cami önünde de kitle direniyor.

Yüzlerce insan Taksim Meydanı’nda toplandı. Gezi parkını kapatan polislere kitle “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganını haykırdı. Polis aynı saatlerde Harbiye civarında ara sokaklara girdi. Polis Taksim’de ki kitleyi İstiklal ve Sıraserviler caddesine doğru sürdü.

Polis Taksim Meydanı’nı boşalttı. Kazancı yokuşunda bulunan bir gruba coplarla saldırıldı. Kurtuluş Caddesi civarında direniş geç saatlere kadar devam etti. İstiklal’de saat 21.00 itibariyle çatışmalar bitmiş durumda.

İstiklal hala polis ablukasında.

Mezarlığa yürünen caddelerde  Devrimci Proletarya ve Sınıfsız yazılamaları yapıldığı gözlendi.

Ayrıca Komünist Devrim Örgütü yazılamaları yapıldığı da görüldü.

Bir kez  daha yüz binlerce işçi, emekçi, kadın ve genç kapitalist sistemden hesap sorma bilinciyle umudun çocuğu Berkin’i sonsuzluğa uğurladı.

1

2

1

2

1

2

1

2

4

5

20140312_163518

3

3

 

20140312_143419

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*