Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Berkin Aleksis’in katledildiği sokakta anılacak

Berkin Aleksis’in katledildiği sokakta anılacak

Yunanlar da, geçtiğimiz yıl 11 Mart’ta 269 gün komada yaşam mücadelesi verdikten sonra hayata gözlerini yuman Berkin Elvan’ı anmaya hazırlanıyor.

Berkin için yedi yıl önce 15 yaşındaki Aleksis Grigoropoulos’un Atina’da polis kurşunuyla katledildiği sokakta bir anma etkinliği düzenlenmesi için çağrı yapıldı.

Berkin hayatını kaybettikten sonra da Atina’da çeşitli anmalar düzenlenmiş ve açılan pankartlarda Berkin ile Aleksis’in fotoğrafları yanyana konarak altına “İse adelfos mu (Kardeşimsin) Berkin” ifadesi yazılmıştı.

Anma için yapılan çağrıda Berkin’in öldüren polislerin hâlâ yargılanmamasına vurgu yapılarak, “Yatıp kalkıp Berkin demeye devam edeceğiz. Katillerinden hesabı biz soracağız” deniyor.

Yunanistan’da radikal sol parti SYRİZA’nın seçim zaferinin ardından da Berkin’in ailesi ülkenin çiçeği burnunda Başbakanı Aleksis Çipras’a mektup yazarak “Alexis ne kadar bizimse, gördük ki Berkin o kadar sizin olmuş. Berkin ve Aleksis’in yan yana fotoğrafları bizi ayıran sınırların ne kadar anlamsız olduğunu bize gösterdi” ifadelerini kullanmıştı.

BirGün

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*