Anasayfa » GÜNDEM » Belgeselci Sibel Tekin Serbest Bırakılsın!

Belgeselci Sibel Tekin Serbest Bırakılsın!

2 Şubat günü terörle mücadele polislerince ev baskını yapılarak gözaltına alınan belgeselci,videoeylemci Sibel Tekin hala Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutuluyor. Ankara Özgür Haber Platformu “Sibel Tekin’e Özgürlük” şiarıyla bugün saat 10:30 da İHD Ankara Şubesi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın Metni;

“Basın emekçilerine, tüm dostlarımıza ve kamuoyuna,
OHAL süreciyle birlikte artan anti demokratik uygulamalarla, hükümete eleştirel yaklaşan, muhalif olan her kesime ve herkese yönelik baskılar giderek yoğunlaşıyor. Demokratik kitle eylemlerini takip edip, muhalif tepkileri haberleştiren gazeteciler, muhabirler, videoeylemciler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Anti demokratik uygulamalar o hale geldi ki; artık sadece sosyal medya üzerinden muhalif haber paylaşan, eleştirel tutumunu beyan edenler bile gözaltına alınıyor. Bunun en yakın örneğini 2 Şubat sabahı Ankara’da yaşadık. Çok sayıda insan, terörle mücadele polisleri tarafından sabaha karşı evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı ve bugünlerde her yerden sabaha karşı benzer haberler alıyoruz.
Yapılan gözaltılar haksız olduğu kadar hukuksuz da. Gözaltına alınanların açık adresleri yeri yurdu belli olmasına rağmen ifade vermeye çağırılmıyorlar, gün içinde değil sabaha karşı evlerinden alınıyorlar. Bu yöntemle de toplum içinde kriminalize edilmeye çalışılıyorlar.
2 Şubat’ta Ankara’da gözaltına alınanlar arasında belgesel sinemacı, videoeylemci, akademisyen Sibel Tekin de yer alıyor. Sibel Tekin’i tanıyanlar, kamerasıyla her konuda hiçbir kişisel çıkar göz etmeksizin verdiği emeğin şahididir. Sibel Tekin sokağın vicdanıdır. Haber, kayıt, kanıt hakkının ete kemiğe bürünmüş halidir. Kamerası, sesi duyurulmayanların sesidir. Özetle Sibel Tekin, toplumsal belleğimizin hafıza kaydıdır.
Kamera ile kamusal hehangi bir yerde çekim yapmayı doğal bir hak gördüğü için, Sibel gittiği her yerde çekim yapar. Bu hakkı, sokakta çekim yapmak isteyenlere de öğretenlerdendir. Çünkü kamusal olan her şey kayıt altına da alınabilir, alınmalıdır.
Sibel direniş alanlarından adliye önü bekleyişlerine, cenazelerden mahkemelere, toplumsal mücadelelerde kazandığımız, bizden unutmamızı istedikleri her anı ve her şeyi, inadına hatırlamamızı sağlayan nice görüntü kazıdı tarihin belleğine kamerasıyla. Yaşamda kayda değer gördüğü her şeyi kayıt altına aldı, kaydetmeye de devam edecek. Biz de bugün Sibel’in yanında olduğumuzu tarihe not düşüyoruz, kayda geçsin istiyoruz. Bugüne kadar paylaşımı ve dayanışması ile herkesin yanında olan Sibel Tekin’in kamerası bugün bizi çekemiyor, biz bugünü onun yerine de kaydediyoruz. Türkiye’de belgesel sinemacılığın emekçi isimlerinden olan Sibel Tekin, en koşturmalı anlarımızda bile olanca sakinliği ve bilgeliği ile elinden düşürmediği kamerasıyla kimseyi yalnız bırakmadı, biz de onu yalnız bırakmıyoruz. Ankara’da 2 Şubat sabahı hukuksuz şekilde gözaltına alınan tüm dostlarımızla birlikte Sibel’in de derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.
Düşüncesi, kalemi, kamerası özgür olan basın emekçileri, haberciler, video eylemciler, yurttaş haberciler olarak yaşadığımız toplumda yaşananlara kayıtsız kalmadık, bu nedenle kayıt altına aldık, almaya devam edeceğimizi de yineliyoruz.
Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!
Belgeselci Sibel Tekin’e özgürlük!
Özgür basın susturulamaz!
Yaşasın halkın kayıt, kanıt ve haber hakkı!
Ankara Özgür Haber Platformu”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*