Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bekaert ve Standart’ta anlaşma

Bekaert ve Standart’ta anlaşma

Metal grevleri Süsler Doruk‘la başlamış, Standard Depo ile devam etmişti. 29 Mart’ta greve çıkması beklenen Areva’da grev gecesi anlaşma sağlanmış ve ek protokol imzalanmıştı. Greve 30 Mart‘ta Kocaeli Şube’ye bağlı Bekaert’te de grev başlayacaktı. Bu işyerinde de anlaşma sağlanması üzerine işçiler greve gitmedi.
Greve çıkması beklenen Bekaert fabrikasında da sendika yöneticileri ile patron arasında da sabah saatlerinde bir anlaşma sağlandı. İşçilerin sabah saatlerinden itibaren üretim yapmayarak yemekhanede alınacak sonucu bekledikleri de öğrenildi. Yapılan anlaşmaya göre, yine MESS’in verdiği zamma ek olarak işçilere kademelerine göre 18 TL‘ye kadar zam yapıldığı öğrenildi. Bazı işçilerin de fabrika önüne gelerek sendikaya kimi tepkilerinin olduğu görüldü. Özellikle saat başı ücretin istenilen düzeye çekilememesinden kaynaklanan tepkimeye ilişkin de Birleşik Metal-İş, işçilerle yeniden görüşme yaptı ve işçilerle yapılan görüşmenin ardından sloganlarla sendika yöneticileri ile birlikte yürüyüşe geçildi.

Fabrika önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, metal işçilerinin yaptıkları mücadele ile ciddi kazanımlara imza attığını, bugün ciddi bir kazanım el edildiğini bildirdi. MESS ve Türk Metal Sendikası‘nın birlikte kurdukları oyunu bozmada kararlı olduklarını bildiren Serdaroğlu, sadece metal işçileri için değil bütüm işçi ve emekçiler için mücadele ettiklerini bildirdi. İşçiler tarafından sık sık “Direne direne kazanacağız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler” sloganlarını attılar.

24 Mart’ta greve başlayan Standard Depo işçilerinin grevi de sona erdi

Birleşik Metal yönetimi, Areva ve Bekaert‘ten sonra Standart Depo’da da anlaşmaya vardı. 29 Mart akşam saat 8 sularında sonlanan görüşmede, işçilere MESS’in verdiğ 30 TL’lik zammın üstüne ek olarak 17 TL zam yapıldığı bildirildi. İşçiler ise bugün sabah saatlerinde çadırları sökerek üretime yeniden başladılar.

Greve başlamak için bekleyen fabrika ise Gebze’de bulunan Bosal fabrikası. Grev tarihi 1 Nisan.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*