Ana Sayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İlbeyli (Beyteks) işçileri anlatıyor

İlbeyli (Beyteks) işçileri anlatıyor

Ceyhan’ın özel açık cezaevi olan, sömürücü Beyteks Fabrikası, işçiler üzerindeki emek sömürüsünü ve kölelik baskısını her gün daha da çok arttırıyor.

İlbeyli
(Beyteks) Fabrikası‘nın kadın işçileri, tuvalet, yemek tecridi, tutanak baskısı, maaşlarının gecikmesi, günde 8 saate varan mesai ve 16 saate varan çalışmalar ile karşı karşıyalar.

Fabrikada ve internetteki sosyal paylaşım sayfamızdan haberlerimize ulaşan işçiler, gazetemize seslerini duyurmak için gelip dertlerini anlatmak istediler.

İşçi Meclisi
dergisinin yaptığı işçi röportajlarına dertlerini anlatan işçiler, üzerlerindeki ağır psikolojik baskıdan bahsettiler.

Diğer adı “İlbeyli” olan Beyteks Fabrikasının işçileri işçi cinayetlerinden ve patronun bizzat önünü açtığı iş “kazaları”ndan ve kendi sesleri olan İşçi Meclisi’nden söz ettiler.

– “Daha ilk günlerdi, zor olacağını biliyordum ama İlbeyli Fabrikasına girmek zorundaydım. İlk gün dört arkadaş birlikte işe girdik, işe girdiğimiz gün bizimle beraber işe giren arkadaşımızı fabrikanın çatısına çıkarttılar, hiçbir koruma ve önlem olmadan arkadaşımı o yüksek fabrikanın tepesine çıkarttılar. Zorunlu olarak çıktığı o yüksek yerden arkadaşım kum torbası gibi düştü, düştüğü an ağzından kanlar fışkırmaya başladı. Arkadaşımın o halini gördükten sonra başımıza daha çok şeyler gelecek diye düşünmeye başladım. Ama mecburduk çalışacaktık. Daha o kadar acemi birini oraya niye çıkartırlar ki, üstelik hiçbir önlem almadan? Zoraki ambulans geldi hastaneye kaldırdılar, hemen devrisi gün sigortaladılar arkadaşımızı. Sonra korumalıkları olmayan o çatıya korumalıklar yaptırdılar. Bizlerin yaşadığı ney ki; Osmaniye Beyteks Fabrikasında kolu kopan, kafası kopan arkadaşlarımız oldu.”

– “Fabrika içerisindeki “her saçma sapan şeye tutanak yazarım” baskısı altında geçirdiğimiz günlerden bir tanesinde sıcaktan dolayı rahatsızlandım, bayılanlar bile oldu. Hastaneye bir çöp poşeti gibi attılar bizi, o günkü paramızı da vermediler”

– “2006’dan bu yana fabrikada çalışıyorum. Patronundan yalakalarına kadar hepsinden şikâyetçiyiz. Bir keresinde patronu ve fabrikasını SGK İl Müdürlüğüne şikâyet ettim. Birkaç gelen oldu ama patron üzerimizde uyguladığı tecridi görmesinler ve bizlerle görüşmesinler diye hepimizi fabrikada izinli gösterdiler. Nereye şikâyet ettiysek hep boşa gitti, yargıda tüm kurumlar bu patronları kayırıyor, hepsi bizlerin içinde yaşadığı sıkıntıları görmezden geliyor veya rüşvet alıyorlar. Geçende arkadaşımızın biri dava açmıştı oda artık davaların uzamasına gücü yetmedi, avukat sokamadı mahkemeye. Sanırım dava düşecek. Ayrıca bizlerin üzerindeki baskı fabrikalarda her gün artmaya başladı. Ustabaşı sürekli üzerimize geliyor, boyun eğmemizi istiyor, bizi susturmaya çalışıyor hakkınızı arayın ama böyle değil diyerek itaat etmeye zorluyor bizleri. Daha çok çalışın daha çok çalışın diyorlar. Tuvalete gidiyoruz diye biz bir kadın olarak erkekler yanımıza geliyorlar, ne kadar çok tuvalete gidiyorsunuz tutanak tutacağız diyerek biz bayanlara böyle ahlaksızca konuşmalar yapıyor, bağırıyorlar. İçerde namaz bile kıldırmıyorlar, namaz başka, iş başka diyorlar. Haftada 3 ve 4 defa makarna vermeye başladılar, o yemekler sağlıklı olmayan yerlerde hazırlanıyor. Bize bazı özel zamanlarda erzak veriyorlar, verdikleri erzakların içerisinden kurt çıkıyor. Fabrikada yemekler pislik içinde, biz bu yemek yapan işçiyi şikâyet ettik, “işçi yemekleri iyi yapmıyor atılacak”, dedik.

Sözümüzün arkasında durduk ve o işçiyi işten attırdık. Sonra öğrendik ki yemek ücreti fazla geliyor diye patron tasarruf yapılmasını istemiş, yağ fazla koyma, salça fazla koyma diyerek işçiye baskı yapmış. Diğer yandan üzerimizde masai baskı 8 saatte vardı, ortalama günde 16 saat çalışıyoruz. Maaşlarımız gecikiyor, saatlik aldığımız masai ücreti 3 TL. Ayrıca, sigortasız çocuk işçiler çalıştırılıyor bu fabrikada. İşçi Meclisi’nin haberleri fabrikamızda yankı uyandırdı, sizin haberlerinizden sonra cep telefonu kullanmak yasaklandı, patronlar telaşlandı, içerimizdeki gözcüler arttı. Daha çok sıkı denetim yapmaya başladılar, ama tabi iyi şeylerde oldu tuvaletlerle ilgili yazdığınız yazılarla ilgili hemen temizliğe önem vermeye başladılar.”

Ceyhan Kaymakamı Patron Ali İlbeyli’ye sömürme ödülü vermişti.

Beyteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ali İlbeyli’ye Ceyhan’da yaptığı yatırımlardan dolayı Ceyhan Ticaret Borsa’sı ve kaymakamı tarafından plaket verildi.

Ceyhan Borsa Restoran’da gerçekleşen törende konuşan Ceyhan Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Karagözoğlu, “Ceyhan Ticaret Borsası meclisi tarafından çalışmalarından ve ülke ekonomisine katkılarından dolayı iş adamlarımızı takdir plaketi ile onurlandırmak istedik.” gemişti.

5 yorum

Habere Yorum Yazın

Doğru bir E-Posta adresi girin. Gerekli Alan *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>