Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » BEDAŞ’ta direnişteki işçilerin hukuki kazanımı

BEDAŞ’ta direnişteki işçilerin hukuki kazanımı

BEDAŞ’ta Enerji Sen öncülüğünde taşerona karşı yürüttükleri mücadele nedeniyle işten çıkarılan 14 işçisinin işe iade davası kazanımla sonuçlandı. Mahkemeden çıkan karar enerji alanındaki ilk muvazaa kararı.

BEDAŞ’ta Sezen Yavuz LPG Elektrik İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. üzerinden ihale ile çalıştırılmakta iken Enerji Sen öncülüğünde taşerona karşı mücade ettikleri için işten çıkarılan 14 Enerji işçisinin davası bugün görüldü.

İstanbul 12. İş Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, taşeron ile asıl işveren arasındaki ilişkinin muvazaalı olduğu tespiti ile işçilerin BEDAŞ’a iadesine karar verdi.

BEDAŞ’ta işten çıkarılan 14 işçi, daha önce BEDAŞ’ta işten çıkarıldıktan sonra BEDAŞ binası önünde çadır kurarak direnişe geçen işçilerle beraber işe iade talebi ile mücadele etmekteydi.

BEDAŞ’ta ilk muvazaa kararı

Dava Avukatı Ümit Erdem mahkeme kararını Sendika.Org’a değerlendirdi. Erdem, enerji alanında açılan davalar için, BEDAŞ’ta 14 işçinin işten çıkarılmasıyla ilgili mahkeme kararının önemli bir kazanım olduğuna dikkat çekti. BEDAŞ’ta muvazaa kararının ilk olduğunu söyleyen Erdem, bundan sonraki süreçte de diğer davalar için emsal teşkil edeceğini söyledi.

‘Hukuki mücadelede önemli bir kazanım’

Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal’da da dava sonucu ile ilgili şunları söyledi: “Bizler enerji alanında taşerona karşı mücadele yürütürken enerji işçilerinin asıl işverenin işçileri olduğunu söylüyorduk. Taşerona karşı mücadele eden işçilerin işe iade davasında mahkeme kararından çıkan sonuçta işten çıkarılan 14 işçinin asıl işveren BEDAŞ’a iadesi oldu. Bu mahkeme kararı enerji işçilerin hukuki mücadelesinde önemli bir kazanım ve emsal oldu”

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*