Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » BEDAŞ’da Direniş Sürüyor

BEDAŞ’da Direniş Sürüyor

Enerji-Sen işçileri İstanbul’daki BEDAŞ direnişinin 30′uncu gününde saat:19.00’da Taksim Meydanı’ndan BEDAŞ Genel Müdürlüğü önüne yürüdü.

“BEDAŞ’ta atılan işçiler geri alınsın. Çocuklarımızın geleceğini Cengiz-Kolin-Limak’a yedirtmeyeceğiz” pankartı ile yaklaşık 100 işçi BEDAŞ Genel Müdürlüğüne yürüdü. İşçilerin Taksim meydanına çıkmasından korkan polis Taksim meydanına doğru kalkanlarla yolu kapattı. BEDAŞ önündede iki toma ve onlarca polisin yığınak yaptığı görüldü.

İşçiler yürüyüş sırasında “Zafer direnen emekçilerin olacak”, “Direne direne kazanacağız”, “Sendika haktır engellenemez”, “Enerji-Sen sokakta hak kavgasında” sloganlarını attılar. Ayrıca işçiler meş’aleler yakarak İşçilerin kendi ürettikleri “İşçiyi çıkar, direnişi gör, Enerji-Sen kim bakalım!” marşı söylediler marş çevredekilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman direniş çadırı önünde kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında
“Enerji işçisi arkadaşımız elektrik kesme işlemi yapmak için gittiği bir yerde elektriği kesecekken dairede diyaliz hastası bir kişinin kaldığını öğreniyor. Diyaliz makinesinin çalışmasının durmaması için elektriği kesmiyor. BEDAŞ, bu arkadaşımızı kesim yapmadığı için işten çıkardı; yani ‘Neden diyaliz hastasının elektriğini kesmedin’ diyerek işten çıkardı.” dedi.

Duman’ın açıklamasının ardından Enerji-Sen adına Erhan Kaya basın açıklamasını okudu. Kaya bugün çağlayanda direnişlerine destek için sayaç okumama eylemi yapıldığını dile getirdi.

Kaya basın açıklamasına Cengiz-Kolin-Limak’ın BEDAŞ’ı almasının ardndan usülsüz bir şekilde açma-kesme işlemi yapıldığını belirten Kaya, direnişteki bir arkadaşlarının işten çıkarılma sebebini şöyle aktardı: “İçerde diyaliz hastası ver diyen bir vatandaşa faturayı ödemesi için süre verip, elektriği kesmemiş olmasıdır.” diyerek devam etti.

Kavgalarının üç kuruşun kavgası olmadığını belirten Kaya, “Bizim kavgamız insanca yaşam mücadelesidir. İşte bu yüzden Yatağan’da direnen hiç tanımadığımız işçilerin derdi bizim derdimizdir” diye konuştu.

BEDAŞ yönetimine seslenen Kaya, “Sizler sırtımızdan geçindiğiniz bizlere zulüm etmeye devam ettikçe biz de direnmeye devam edeceğiz. Siz de bizi, BEDAŞ işçilerini artık tanıdıysanız çocuklarımızın geleceğini sizlere yedirtmeyiz” dedi.

Eyleme İşçi Meclisi okurları da destek verdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*