Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » BEDAŞ işçileri: “Taviz yok, direniş sürüyor”

BEDAŞ işçileri: “Taviz yok, direniş sürüyor”

1 Ağustos’ta hukuk dışı bir şekilde işten atılan BEDAŞ işçilerinin direnişi sürüyor. İşçiler direnişin 29.gününde bir basın açıklaması gerçekleştirdi ve patron Cengiz-Kolin-Limak şirketini işçilerin tümünü bir an önce işe almaya çağırdı.

Talimhane‘deki BEDAŞ Genel Müdürlüğü’nün karşısında işçiler “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Direne direne kazanacağız” sloganları ve alkışlarla bir araya geldi. Eyleme İşçi Meclisi okurları ve bir çok demokratik kitle örgütünün temsilcileri de katıldı.

İlk olarak söz alan Enerji-Sen başkanı Ali Duman, Cengiz-Kolin-Limak patronlarının direnişin ilk gününden beri sürekli iddialarını yemek, geri adım atmak zorunda kaldığını ve bunu yaratanın da direnişin basıncı olduğunu ifade etti. Patronların direnişe ilk yanıtının gazla, TOMA’yla saldırmak olduğunu ifade eden Duman, biz buna karşı taleplerimizi binalarından sallandırdık, işçileri işe almayız dediler, şimdi yavaş yavaş arkadaşlarımızı işbaşına çağırıyorlar dedi. Duman, patronlarla bugüne kadar bir çok görüşme yaptıklarını ve işten atılan işçilerin yarısının iş başına çağırıldığını söyledi ve direnişin süreceğini, patronun işe alma sürecini geciktirmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ardından Enerji-Sen adına basın metni okundu. Metinde, “Baskılar, saldırılar ve oyalamalar bu kararlılığımızı azaltmak bir yana daha da büyütmektedir.” denildi. İşe dönmek isteyen işçilerin listesinin BEDAŞ’a iletildiği bir kısmının yeniden işbaşı için çağrıldığını ifade eden açıklama, “Ancak bilinmelidir ki, bizlerin çaba ve iyi niyetleri istismar konusu yapılamaz. Kazanılmış haklarımızdan ve iş güvencemizden taviz vermemiz söz konusu olamaz. Direnişimiz işe dönmek isteyen tüm işçiler işbaşı yapana kadar devam edecektir.” sözleriyle noktalandı.

Basın açıklamasının ardından sloganlarla süren eylem, halaylarla sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*