Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » BEDAŞ işçileri direnişi sürdürüyor

BEDAŞ işçileri direnişi sürdürüyor

500 işçinin işten atıldığı BEDAŞ‘ta direnişin 15. günü eylemle karşılandı. Saat 10:30’da Şehit Muhtar Caddesinde bir araya gelen işçiler “İşimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz” sloganlı Enerji-Sen pankartı açtılar. Eyleme bir çok sendika ve kitle örgütünden dayanışmacı katıldı. ”Direne direne kazanacağız”, ”Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, ”Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, ”İnadına sendika inadına DİSK” sloganları atarak BEDAŞ önüne yürüyen kitle, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden işçi Murat Göçmen için de, ”Murat Göçmen ölümsüzdür” sloganını yükseltti.

BEDAŞ önüne gelindiğinde DİSK başkanı Kani Beko söz aldı. Kani Beko, işçilerin bayram gününde işten atılmasının ve bunun sonucu olarak Murat Göçmen’in hayatını kaybetmesinin patronların sorumluluğunda olduğuna değindi. İşten atma saldırısına karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı. Taşeron olarak çalışan işçilerin işe alınmalarının yanında kadrolu çalışmalarının da talepler arasında olduğunu ifade etti.

Basın açıklamasının ardından, Kani Beko ve Enerji-Sen yetkilileri şirket yetkilileri ile görüşmek üzere binaya girdi. Görüşmenin devam ettiği saatlerde, BEDAŞ işçileri halaylarla bekleyişini sürdürdü.

3,5 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Kani Beko, patronun yeni bir teklif paketi sunduğunu belirtti. Cengiz-Kolin-Limak patronlarının sunduğu önerinin ilk aşamasında, daha önce işe geri çağrılan işçilerin sayaç değişim biriminde çalışmaya başlaması bulunuyor. Patronların önerisi ayrıca, Eylül ve Ekim ayında da diğer işçilerin istihdam ihtiyacı doğrultusunda geri alınmasını içeriyor. Bunun yanı sıra patronların bir diğer teklifi de işten atılan işçilerin tümünün kıdem tazminatının ödenmesi.

Kani Beko, şirketin önerilerini açıkladıktan sonra kendilerinin yalnızca temsilcilik görevini yürüttüklerini ifade etti ve kararı işçilerin vereceğini  söyledi. Enerji-Sen patronların önerilerini işçilerle değerlendirdikten sonra kararını açıklayacak.

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*