Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gözaltı ve tutuklama terörü

Gözaltı ve tutuklama terörü

3 üniversite öğrencisi daha evleri basılarak gözaltına alındı. Aralarında 2 YDG okurunun da bulunduğu öğrencilerin evinde saatlerce arama yapıldı. Dosya üzerinde gizlilik kararı olduğu ifade edildi ve gözaltı gerekçesi açıklanmadı.

Uludere Katliamı’yla ilgili Yüksel Caddesinde yapılan basın açıklamasından sonra yine aynı ‘gizli dosya’ kapsamında yurtsever öğrenciler gözaltına alınmıştı. Operasyonun genişleyeceği ifade edildikten sonra 2’si YDG, 1’i Ekim Gençliği okuru olan 3 üniversite öğrencisinin gözaltına alınması dikkat çekti!

Evlerdeki aramalarda tüm yasal yayın ve dergilere, flash disklere, film cd’lerine, dizüstü bilgisayarlara el konulmuştur.

Gözaltına alınanların isimleri;

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Merve Çakmakçı
Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Ramazan Cebeci
Hacettepe Üniversitesi Zennure Karaarslan

Bir tutuklamada Esenyurt’ta

Uluder katliamını portesto için 8 Ocak günü İstanbul Esenyurt’ta gerçekleştirilen eylemden sonra polisin saldırısı ardından 14 eylemci gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 14 eylemci Büyükçekmece Adliyesi’de “Polise mukavemet” ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlamalarıyla savcı karşısına çıkarıldı. Eylemcilerden 13’ü “denetimli serbestlik” kararıyla serbest bırakılırken BDSP çalışanı Esin Yıldız “polise mukavemet” suçlamasıyla tutuklandı.

BDSP’li Yıldız adliyedeki işlemlerinin ardından Bakırköy Kadın Hapishanesi’ne götürüldü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*