Anasayfa » GÜNDEM » BDP’liler kendilerini ihbar etti

BDP’liler kendilerini ihbar etti

BDP’nin KCK operasyonlarını protesto etmek için başlattıkları “kendimi ihbar ediyorum” kapsamında, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş İstanbul Adliyesi’ne gelerek, kendini savcılara ihbar etti.

AKP hükümetinin KCK’ye yönelik olduğu iddiasıyla BDP’yi hedef alan ve Kürtlere destek veren tüm muhalif sesleri susturmayı amaçlayan operasyonlarına tepki olarak “Kendimi ihbar ediyorum” kampanyası başlatıldı.

Bugün Beşiktaş’taki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen çoğu tutuklu 72 YDGM üyesinin görülecek duruşması öncesinde adliyeye gelen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, PM Üyesi Şamil Altan, İstanbul il başkanları ve yöneticileri, avukatları aracılığıyla İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, KCK adı altında tutuklananlarla aynı suçu işlediklerini belirttiler.

‘UYDURMA’ SUÇLAMALARLA BİNLERCE BDP’Lİ CEZAEVLERİNDE

Savcılık çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Hassas bir süreçten geçiyoruz. Uydurma suçlamalarla binlerce üyemiz, yöneticilerimiz, seçilmiş siyasilerimiz, akademisyen ve yazarlarımız tutuklanarak cezaevlerine atılıyor. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Biz de bu gün bir kampanyanın startını vermiş bulunuyoruz “ dedi.

Tutuklananların tamamının siyasi partiler kanununa göre hareket ettiğinin altını çizen Demirtaş, “Biz de 20 kişilik bir grup olarak bu kampanyayı başlattık. Avukatlarımız aracılığıyla dilekçelerimizi savcılığa teslim ettik. Gerekli gördükleri taktirde gelip aynı suçu işlediğimize dair ifade vermeye hazırız. Türkiye’de uygulamaya konulan bu yeni adil olmayan durumu kabul etmeyeceğiz. Kampanyanın devamı gelecek. Genişleyerek tüm il ve ilçelerimize yansıyacak. Halkımız da aynı dilekçeleri vermeye hazırlanıyor. Bundan sonraki süreç binlerce kişinin aynı kampana çerçevesinde kendini ihbar etmesiyle sürecek” diye konuştu.

ŞEYMA GÜZEL KONUSUNDA BİR LİNÇ KAMPANYASI YÜRÜTÜLÜYOR

Gazetecilerin soruları üzerine basının iki gündür manşetlere taşıdığı Sebahat Tuncel ve Şeyma Güzel konusuna da değinen Demirtaş, “Sebahat hanımın görüntülerinde garip hiçbir unsur yok. Tamamen yasalar çerçevesinde işleyen bir partinin resmi bir üyesidir Şeyma Güzel. Sebahat hanımın yanında bulunmasında hiçbir sorun yoktur. Çünkü basının verdiklerinin tamamı yanlış ve yanlı bilgilerdir. Hiçbir bombalama olayı yok ortada. Basın aracılığıyla yürütülen bir linç kampanyası söz konusudur” şeklinde konuştu.

Demirtaş ve beraberindekiler açıklamanın ardından adliyeden ayrılırken, tutuklu ve tutuksuz 72 kişilik duruşma ise öğleden sonraya ertelendi. Tüm tutukluların hazır bekletildiği adliyede bekleyiş sürüyor. Tutuklulara destek vermek üzere de çok sayıda kişi adliye binası önünde bekliyor.

İhbar dilekçesinde şu ifadeler yer alıyor: “14 Nisan 2009 tarihinden bu yana partimiz üye ve yöneticilerine karşı gözaltı, tutuklama ve cezalandırma operasyonları kesintisiz yürütülmektedir. KCK adı altında yapılan bu operasyonlarda tutuklanan ve yargılanan başta Parti Yöneticileri Milletvekilleri, Belediye ve İl Genel Meclis Başkanları ve üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, Kadın ve Gençlik Meclisi üyeleri olmak üzere genel olarak tüm üye ve yöneticilerimizin, İnsan Hakları savunucularının, sendikacıların, gazetecilerin, akademisyenlerin yürüttükleri faaliyetlere katıldım ve katılmaya devam ediyorum. Anılan faaliyetler suç olarak kabul ediliyor ise ben de aynı suçları işledim. Kendimi ihbar ediyorum.”

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*