Anasayfa » GÜNDEM » BDP mitingi “İrademe dokunma” dedi

BDP mitingi “İrademe dokunma” dedi

BDP’nin “İrademe dokunma” mitingi İstanbul’da yapıldı. Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı miting için saat 11.00′den itibaren Kazlıçeşme alanı dolmaya başladı. Mitinge İstanbul’un çeşitli ilçelerinden BDP’lilerin yanı sıra Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri ve Kürt halkına yönelik baskı ve operasyonları protesto eden devrimci demokratik güçler katıldı.

Saat 13.00 sularında başlayan mitingde Kürdistan, devrim ve özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşundan sonra ilk konuşmayı İstanbul BDP İl Eşbaşkanı Asiye Kolçak yaptı. Kolçak, Türkiye genelinde KCK operasyonlarına karşı ve BDP’yi sahiplenme hedefiyle 1 milyon imza kampanyası başlattıklarını belirterek herkesi partiye üye olmaya ve çalışmalarında yer almaya çağırdı.

Daha sonra İstanbul’da KCK operasyonları kapsamında tutuklanan 150 isim okundu. Her isim okunduğunda alandan “Li vir e” şeklinde destek haykırışları yükseldi.

Kürsüden ikinci konuşmayı BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptı. Demirtaş konuşmasında AKP hükümetini ve “Kürt sorununu arıyorum, bulamıyorum” diyen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i hedef aldı. Operasyonlarla anayasa sürecinin bağlantısını “İşte böyle bir dönemde Kürtlerin, Alevilerin işçilerin sesi çıkmasın istiyorlar. Cezaevlerine tıkalım ki biz bildiğimiz bir anayasayı istediğimiz gibi yapalım diyorlar” sözleriyle kuran Demirtaş, baskılara karşı direniş mesajı verdi ve BDP’ye üye olma çağrısını tekrarladı. Siyaset Akademilerinde siyasetin barış dahil her boyutuyla konuşulduğunu söyleyerek ülkenin her yanına cenazelerin gittiğini, Malatya morgunda kimyasal silahlarla çürütülmüş gerilla bedenlerinin toprağa kavuşmayı beklediğini söyledi.

Demirtaş Türk devletinin görüşmelere tekrar başlaması ve bu görüşmelerin kalıcı barışa dönüşmesi için PKK lideri Öcalan’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. CHP içindeki Dersim krizine de değinen Demirtaş, gerçeklerle yüzleşilmesi için tarihteki katliamların araştırılması gerektiğini, bunun için parlamentoyu 24 saat çalıştırmaya hazır olduklarını belirtti. Demirtaş, konuşmasının son bölümünde eğitim ve sağlık hakkına değinerek sağlık çalışanlarının 22 Kasım’da yapacakları greve atıfta bulundu ve hükümetin son KHK’sı ile ayda 279 TL’den fazla geliri olanların yeşil kart haklarının elinden alındığını söyledi.

MKM’li sanatçılar ve Ferhat Tunç’un söyledikleri marşların ardından miting sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*