Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » BDP milletvekilleri açlık grevinde

BDP milletvekilleri açlık grevinde

Cezaevlerindeki açlık grevleri 60. gününe girerken, hükümetten beklediği adımları göremeyen BDP , ertelediği açlık grevine bugün Diyarbakır’da başlayacak.

BDP’liler, geçen çarşamba günü açlık grevi yapmaya hazırlanırken, hafta başında Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası anadilde savunma hakkı verileceği ve İmralı Cezaevi’nde kalan Abdullah Öcalan ile görüşme yapılabileceğine ilişkin açıklamaların ardından eylemi ertelemişti. Bu süre içerisinde hükümet yetkilileriyle görüşmeleri sürdüren BDP’liler, son olarak önceki gün Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile bir araya geldi. Ancak bu görüşmeden bir sonuç çıkmadı. Hafta sonuna kadar bekleyen BDP’liler, bugün 11.00’de Diyarbakır’da açlık grevine gireceklerini açıklama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder , Ayla Akat Ata, Sebahat Tuncel ve DTK Eşbaşkanı ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk bugün Diyarbakır’da yapılan açıklamanın ardından açlık grevine başlayacak.

Sabahat Tuncel açlık grevinde

Sabahat Tuncel Ankara’da başlayan Halkların Demokratik Kongresi 2. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, açlık grevine girdiğini açıkladı.

Milletvekilleri açlık grevine başladı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır’da DTK binasında düzenlediği basın toplantısıyla, milletvekillerinin açlık grevine başlayacağını duyurdu. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ile birlikte DTK Eş Başkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Demirtaş “Komisyon çalışmalarını askıya aldık”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 2. Genel Kurulu’nda konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevlerinde kritik sürecin geçildiğini ve ölümlerin eşiğine gelindiğini belirtti.

Bugünden itibaren anayasa uzlaşma komisyonu dahil olmak üzere tüm çalışmalarını askıya aldıklarını duyuran Demirtaş, ”Açlık grevi bitene kadar tüm çalışmalarımızı askıya alıyoruz. Genel kurulda arkadaşlarımız böyle tavır alacak. Onun dışında tavrımız bu. Kritik aşamaya geldiğimiz süreçte siyasi görüşmelerimizi, mitinglerimizi, cezaevlerine yürüyüşlerimiz olacak. Unutulmasın ki bu açlık grevini başlatan AKP’nin tavrıdır. Bitirecek olan halkın sahiplenmesi ve direnişi olacak” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*