Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Baskınlara karşı Cumartesi sokağa

Baskınlara karşı Cumartesi sokağa

BDP’ye 17 merkezde yapılan operasyonları yarın saat 12.00’da Türkiye genelinde eş zamanlı olarak protesto edecek.

BDP Genel Merkezi, “KCK” adı atlında sabah saatlerinde 17 merkezde düzenlenen baskınlarla ilgili bütün il ve ilçe örgütlerine genelge gönderdi. Gönderilen genelgede operasyonlara dikkat çekilerek, operasyonların yarın saat 12.00’da Türkiye genelinde eş zamanlı olarak protesto edilmesi çağrısı yapıldı.

Eylemler birçok kurum destek verecek, Devrimci Proletarya‘da eylemlerde yer alacak.

KESK açıklaması

KESK Yürütme Kurulu, KESK Genel Merkezi’nde KCK kapsamında yürütülen aramalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “AKP’nin politikalarına muhalefet eden herkesin sudan bahanelerle sindirilmeye ve baskı altına alınmaya çalışıldığı belirtilerek, “Akademisyenler, gazeteciler, hukukçular, gençler, sendikacılar ve farklı düşünen her siyasetçi gün geçmiyor ki, yeni bir gözaltı dalgasının hedefi olmasın. Bu yönelimin toplumu tek tipleştirmeye ve bir baskı imparatorluğu kurmaya yönelik planlı bir stratejinin parçası olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.
KESK olarak buradan bir kez daha uyarıyoruz; Hiçbir baskı, yıldırma operasyonu bizleri kamu emekçilerinin sendikal hak ve özgürlüklerini geliştirme mücadelesinden geri adım attıramayacaktır. AKP hükümeti bilemelidir ki; yirmi beş yıldır onlarca hükümete karşı bu mücadeleyi her türlü baskıya rağmen bu günlere kadar nasıl sürdürdüysek bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız.” denildi

DİSK’ten acil dayanışma çağrısı

DİSK, KCK operasyonları kapsamında KESK’te yapılan aramaları kınadı. DİSK açıklamasında “DİSK, ülkemizin karanlığa hapsedilmesini istemeyen bütün halkımızı sıranın kime geleceğini beklemeden mücadele etmeye çağırıyor; siyasi iktidarın kardeş örgütümüze yönelik saldırıları karşısında uluslararası işçi örgütlerine ‘acil’ dayanışma çağrısı yaptığımızı kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

DİSK’ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de hükümete muhalif çevrelere karşı yürütülen “baskı ve gözaltılarla süren operasyonlarla” toplumun zapturapt altına alındığını savunan DİSK, “Bunu yapanlara ve bundan medet umanlara, ‘Zulüm ile abad olanın ahiri berbad olur’ özdeyişini kulak ardı eden iktidarların hüsranlarıyla dolu olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz” dedi.
Açıklamasında, KESK’in yalnız olmadığını söyleyen DİSK, şunları kaydetti.
“Sınıf kardeşlerimiz ve örgütleri KESK yalnız değildir! Bütün DİSK’liler, emek ve demokrasi mücadelesinde olduğu gibi yine KESK’in yanında ve omuz omuzadır. DİSK’in bütün altyapısı kardeşlerimizin hizmetindedir.
KESK’e yapılan saldırı ve engellemeleri şiddetle kınıyor; ülkemizin karanlığa hapsedilmesini istemeyen bütün halkımızı sıranın kime geleceğini beklemeden mücadele etmeye çağırıyor; siyasi iktidarın kardeş örgütümüze yönelik saldırıları karşısında uluslararası işçi örgütlerine ‘acil’ dayanışma çağrısı yaptığımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*