Anasayfa » DÜNYA » Basel’deki mitingde öfke ve coşku

Basel’deki mitingde öfke ve coşku

Türkiye’de 19 gündür süren direnişle dayanışmak amacıyla İsviçre’nin Basel kantonunda da hemen her gün çeşitli protesto eylemleri yapıldı. bas2

Son olarak dün içerisinde Devrimci Proletarya’nın da bulunduğu Türkiyeli devrimci demokratik kurumlar tarafından oluşturulan (Taksim’le Dayanışma Platformu), Basel kanton meclisi önünde bir miting düzenledi.

Her kurumun kendi pankart ve flamalarıyla katılım sağladığı miting 15.30’da devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitiren devrimciler için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başlatıldı. Daha sonra platformun hazırladığı Türkçe ve Almanca bildirilerin okunmasına geçildi. Basel Kürt Barɪş Meclisi de kısa bir konuşma yaptı.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı mitinge coşku ve öfke hakimdi. Kitlenin öfkesi sık sık tekrarlanan sloganlara da yansıdı. Alanda, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Katil devlet hesap verecek”, “Kahrolsun faşist diktatörlük”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Yaşasın devrimci dayanışma” gibi sloganları atıldı.

Son olarak okunan türküler ve müzik eşliğinde çekilen halaylarla miting bitirildi.

Miting alanında dağıtılan bildiri:

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!
Taksim sizin lütfunuz değil. Hiçbir zaman da olmadı ve olmayacak. Biz, işçi sınıfı, gençler, kadınlar, Kürtler, devrimciler olarak onu, militan mücadelemizle, bedellerle, söke söke aldık.
Emeğimizi sömüren, kentleri AVM’ler, iş kuleleri ile dolduranlar, kentsel dönüşümle buldozerlerle yıkanlar, bankalara, inşaat tekellerine, holdinglere peşkeş çekenler şimdi referandumdan bahsediyorlar.
Referandum mu istiyorsunuz: Biz daha fazlasını söyleyeceğiz! İşçiler, kentin ve kırın yoksulları, kadınlar, gençler, Kürtler, Aleviler kendi yaşamlarıyla ilgili her konu ve sorunda kendileri karar versinler. Sorunlarıyla ilgili kararların alıcısı oldukları gibi uygulayıcısı ve denetleyicisi de olsunlar. İşte o zaman bütün egemenlik kurumlarınızla birlikte kapitalist sömürü düzeninizi tarihin çöplüğüne atacağız.
Topçu Kışlası ve Taksim projesi geri çekilsin, halka şiddet uygulayan, üç direnişçinin ölümüne yol açan vali ve polis şefleri görevden alınsın, Taksim ve Kızılay başta olmak üzere tüm merkezi meydanlar kitle gösterilerine açılsın.

Sokakları, meydanları, fabrikaları özgürleştirelim!
Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!
Ya Kapitalist Barbarlık Ya Sosyalizm!
Devrimci Proletarya/İsviçre

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*