Anasayfa » DÜNYA » Basel’de kimya fabrikasında işçi kıyımı

Basel’de kimya fabrikasında işçi kıyımı

Dünyanın önde gelen kimya şirketi BASF, İsviçre’nin Basel kantonunda bulunan fabrikasında 350 işçinin işine son vereceğini açıkladı.

Şirketin işçileri işten çıkarmasına UNIA sendikası tepki göstererek patronların tutumunun toplu sözleşme kararlarına aykırı olduğunu belirtti. Ayrıca işten çıkarma kararının geri alınması talebinde bulunan sendika yetkilileri, işçilerin yasal haklarına yönelik bu açık saldırıyı kabul etmeyeceklerini belirttiler.

Şirket yöneticileriyle görüşen Basel Kanton hükümeti, atılan işçilerin sayısını düşürmeye çalışırken, UNIA sendikası işçilerin tamamının işe iadesini talep ediyor. Ancak sendikanın tutumunda direnebileceğini düşünmek saflık olur çünkü Avrupa’da sendikal yapılar işçi ve emekçilerden çok sermaye ile kol kola yürürler. Sendikalar, birer sermaye örgütüne dönüşmüş durumdalar.

Ekonomik açıdan işçileri işten çıkarmak için hiçbir nedenin olmadığı, 2012 yılında BASF şirketinin % 7.1 oranında elde ettiği yüksek kar oranlarından rahatlıkla görülebilir.

İsviçre’nin sekiz ayrı bölgesinde üretim yapan BASF, yine kimya alanında dünyada söz sahibi olan Ciba şirketini satın alarak çok sayıda sektöre otomotiv, endüstriyel boyalar, yapı kimyasalları, plastik, performans kimyasalları, katalizörler, kaplama, ürün teknolojisi ve sağlık gibi geniş bir pazara ürün satışı gerçekleştiriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*