Anasayfa » DÜNYA » Basel’de direnişte ölümsüzleşenler anıldı

Basel’de direnişte ölümsüzleşenler anıldı

İsviçre’nin Basel kantonunda Türkiye’deki gösterilerde ölümsüzleşen direnişçiler anıldı. Akşam saat 21.00′da Barfüsserpalatz’da günün kararmasıyla birlikte mumlar yakıldı, direnişçilerin resimlerine karanfiller bırakıldı ve “Taksim Gezi parkı direnişinde yaşamını yitirenleri anıyoruz” pankartı açıldı. Daha sonra ölümsüzleşen direnişçiler şahsında bir dakikalık saygı duruşuna geçildi.

Hafta sonu tatilinin başladığı akşam olması nedeniyle şehrin en işlek meydanında yapılan eyleme birkaç bin kişinin tanık olması sağlandı. eyleme destek veren, sloganlara katılanlar olduğu gibi, eylemin nedenini merak edip soran ve direnişle ilgili bilgi alan çok sayıda insan oldu.

Platform adına okunan metinde şunlar söylendi: “Gezi Parkındaki eyleme devletin biber gazı, gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırması sonucu direniş Türkiye geneline yayıldı. milyonlarca emekçinin katıldığı gösterilere devşletin vahşice saldırısı sonucu sekiz bin kişi yaralandı, 59 kişi ağır yaralandı, 11 kişi gözünü kaybetti ve dört direnişçi yaşamını yitirdi. Tüm bu alçakça saldırılardan sonra devlet gösterilere katılan yüzlerce insanı gözaltına aldı. Bütün bu saldırılar toplumun özgürlük isteğine ve yaşamına yöneliktir. Ancak direniş birçok yol ve yöntemle sürdürülüyor. Emperyalist kapitalistler Yunanistan’da, Mısır’da İspanya’da vd.leri ve şimdi Brezilya’da olduğu gibi halkların direnişini, özgürlük ve sosyalizm istemini boğmak istiyorlar. Emperyalist saldırganlığa karşı mücadele tüm ezilen halkların mücadelesiyle kazanılacaktır. ‘Her yer Taksim her yer direniş’,’Türkiye’deki devlet terörüne son’, ‘Enternasyonal dayanışmayı yükselt’, ‘Brezilya halkının direnişini selamlıyoruz.”

Devrimci Proletarya’nın da bileşeni olduğu “Basel Taksim Direnişiyle Dayanışma Platformu” tarafından örgütlenen eyleme 100′ü aşkın kişi katıldı. Alkışlar ve sloganlarla sürdürülen anma etkinliği Çav Bella ve Avusturya İşçi Marşı’nın okunmasıyla bitirildi.

Devrimci Proletarya/İsviçre

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*