Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bankalar Sinek Avlayacak!

Bankalar Sinek Avlayacak!

Tüketici Hakları Derneği “Bankaların Deli Dumrul Ücretlerine Dur Diyelim” sloganıyla bir kampanya başlattı.Bu bağlamda “13-14 Mart günlerinde bankalara gitmeyeceğiz, kredi kartı kullanmayacağız ve hiçbir bankacılık işlemi yapmayacağız.” diyor.Kızılay AVM önünde stand açıp imza da toplayan dernek “Türkiyede bankalar, kendilerine göre değişik adlarla 30dan fazla işlemden çok değişik miktarlarda haksız ücretler almaktadırlar.Bankaların tüketicilerden aldıkları haksız deli dumrul ücretlerinin yıllık tutarı 17 milyar tl dolayındadır.Diğer taraftan bankalarda işlem yapan ve bu işlemler nedeniyle tüketicilere verilen her çeşit belge, döküman,ekstre gibi belgelerle birlikte,tüketicilerin istemiş olduğu yazılardan da ücretler alınmaktadır.Tüketicilerin isteği olmadan kendilerine kredi kartı gönderilip tuzağa düşürülüyorlar.Biz de 13-14 Martta tüm tüketicileri Tüketimden gelen gücümüzü kullanmaya çağırıyoruz.”

THD’nin yaptığı bu çalışmayla ilgili biz de bir eğitim işçisiyle konuştuk:

İşçi Meclisi:Banka ve Kredi Kartlarının hayatınızdaki yeri nedir?
Eğitim İşçisi:Günlük hayatta maaşımı çekmek, oturduğum evin kirasını ve faturalarını yatırmak gibi çeşitli sebeplerle işim oluyor. Ev sahibiyle aynı şehirde olmayınca kirayı bankaya yatırmak durumunda kalıyorum ve maaş farklı bankada, kirayı yatıracağım banka farklı olunca havale ücreti ödemek durumunda kalıyorum. Ya da hesabımla ilgili ekstre almak istediğimde hesaptan 1 lira hesap kesim ücreti düşülüyor. Bunları yapmasam bile, bankalarla ilişki asgariye indirmek istesem bile, kapıdan kovdukça bacadan giriyorlar. Sabahın 8-9u demeden ya da akşam hangi saati olursa olsun telefonla ulaşmaya çalışıyorlar. Derste oluyorum ya da öğrenclerle ilgileniyor olursam, ısrarla müsait bir zaman tayin etmem isteniyor. Yani bir şekilde, siz isteseniz de istemeseniz de sistemin içine çekilmeye çalışılıyorsunuz.
-Peki, sizce THD’nin 2 günlük bu eyleminin nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Bence kesinlikle bankaların hoşuna gitmemiştir. Yeterli mi derseniz, yeterli olduğunu düşünmüyorum. Ama gene de bir adım atmak açısından anlamlı.

Bir yorum

  1. harikasınız !!!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*