Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bangladeş’ten GAP’a, tekstil tedarik ağları

Bangladeş’ten GAP’a, tekstil tedarik ağları

Arslan Şirketler Grubu, tekstil ağırlıklı olmak üzere, inşaat, enerji dallarında faaliyet gösteren bir kapitalist tekel. Bir eli, daha geçen gün ayaklanarak, asgari ücretlerine yüzde 80 zam yaptıran tekstil işçilerinin ülkesi Bangladeş’te; diğer eli ise, dünyanın en büyük tekstil tedarikçisi Li Fung ile, Kürdistan-GAP’ta!

Arslan Şirketler Grubu YK Başkanı Ahmet Arslan, krizi fırsat olarak gördüğünü belirtiyor. Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindeki kapitalistlerin, yeni pazar ve tedarik ağları bağlama gezilerinden (dip not 1), Bangladeş gezisi sırasında, Bangladeş devlet başkanı vb., Bangladeş’e tekstil, enerji vb. yatırımı yapan Ahmet Arslan’dan Gül’e övgüyle söz etmiş ve yeni yatırımcıların gelmesi için tüm kolaylıkları göstereceklerini açıklamışlardı. Cumhurbaşkanı Gül de, Ahmet Arslan’ı başarılarından dolayı kutlamıştı.

Arslan Şirketler Grubu YKB Ahmet Arslan, tekstil üretimini Bangladeş’e taşımalarını şöyle açıklıyor: “Kriz döneminde oturup ağlamak yerine yeni çözüm yolları aradık. İşimizi sürdürebilmek için çareyi üretimi Bangladeş’e taşımakta bulduk. Bangladeş’te ürettiklerimizi yine Türkiye üzerinden dünyaya pazarlıyoruz. Türkiye’de bir tekstil işçisinin maliyeti bin dolara geliyor, Bangladeş’te ise 50 dolar! Bu şartlar altında üretimin buralarda yapılması şirketlerin sermayesi açısından çok daha cazip! Bangladeş’te ürettirdiklerimizin Türkiye üzerinden pazarlanmasıyla yeni bir köprü kuruyoruz. Bu doğrultuda kurulacak Türk Tekstil Serbest Bölgesi, ticari işbirliğini canlandıracak. Türkiye’de işçilik maliyetlerinin düşmemesi halinde, üretimin yurtdışında kalmasının ticari açıdan ayakta kalmak için kaçınılmaz.

Arslan Şirketler Grubu, aynı zamanda, dünyanın en büyük tekstil tedarik tekeli, Hong Kong kökenli Li Fung’un ortağı. Li Fung, üretim yapmıyor. ABD ve AB’ye dönük olarak, Wal-Mart, Armani, Marks Spercer vb. emperyalist tekellerinin talepleri doğrultusunda; ucuz işgücü bölgelerindeki tekstil fabrikalarına sipariş veriyor; ve üretilenleri toplayıp, tekellere iletiyor. Türkiye’de olduğu gibi 40 ülkede 13 bin işçinin çalıştırıldığı 80 ofisi var. ’95’ten bu yana faaliyette bulunan, İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi’ndeki ofis, Avrupa ve bölge ülkelerindeki ofislerin merkezi olarak işletiliyor.

Li Fung Şirketler Grubu’nun CEO’su, aynı zamanda HSCB gibi emperyalist tekellerin yönetim kurullarında yer alan, William Fung ile Aslan Şirketler Grubu YKB Ahmet Arslan’ın son yatırım projeleri, GAP’taki atıl tekstil fabrikalarını bir bütün olarak işletmeye açıp, canlandırmak. AKP Mardin milletvekilinin, ağzı kulaklarında açıkladığı projeye göre; proje 150 işçiye “istihdam sağlayacak”; tüm dünyadan yılda 10 milyar dolarlık tekstil alımı yapan Li Fung’un Türkiye’den yaptığı alımlar da bu projeyle, 1 milyar dolara çıkacak.

Ahmet Arslan, GAP’taki atıl tekstil fabrikalarını yeniden faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini belirterek, şunları söylüyor: “Buradaki pazar 50 bin kişiye istihdam yaratıyor. Bölgede 150 bin kişiye iş olanağı yaratmayı hedefliyoruz. GAP’ta yeni tesisler kurmak, üretimi artırmak çok önemli. GAP’da üretim hattını biz, pazarlamayı da Li&Fung yapacak. GAP aktif hale gelirse 1 milyar dolarlık bir hacme ulaşılır. Bölge üreticisine ihracatı öğreteceğiz”

Dip notlar
1-Cumhurbaşkanı Gül, TUSKON ve DEİK’ten yurtdışındaki faaliyetleriyle ilgili rapor istedi. TUSKON, 50 bin firmayı temsilen 15 bin üye işadamıyla bu gezilere iştirak ediyor. Konfederasyon, 2009 ve 2010 döneminde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımıyla 11 ülkeyi içeren 7 farklı ticaret ve yatırım heyetinin organizasyonunda yer aldı. Bu ülkeler, Kenya, Tanzanya, Suriye, Kırgızistan, Tacikistan, Arnavutluk, Karadağ, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kamerun, Kazakistan ve en son Nijerya oldu. Konfederasyonun Cumhurbaşkanı’na sunduğu raporda, Türkiye’den 806, gidilen ülkelerden ise 3 bin 750 firmanın 5 bin 984 iş görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.
DEİK ise raporunda, 21 seyahatin 20 milyar dolarlık getirisi olduğunu belirtiyor. Kurul, iş konseyleri toplantıları ile 2008-2010 döneminde Japonya, Çin, Hindistan, Bangladeş, Pakistan, Kore, Suudi Arabistan, Bahreyn, Romanya, Finlandiya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Rusya’ya gitti. Raporda, Cumhurbaşkanı’nın gezilerine toplam bin 511 firmanın katıldığı, 7 bin 104 ikili görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*