Anasayfa » DÜNYA » Bangladeş’te 3 fabrika yetkilisi tutuklandı

Bangladeş’te 3 fabrika yetkilisi tutuklandı

Bangladeş’in başkenti Dakka’da hafta sonu 112 işçinin yaşamını yitirmesine neden olan yangınla ilgili 3 fabrika yetkilisinin tutuklandığı bildirildi.

Polis Şefi Habibur Rahman, yangından kurtulan bazı işçilerin kapıların kilitli olduğunu ileri sürdüğünü, tutuklanan fabrika yetkililerinin iddialarla ilgili sorgulanacağını belirtti.

Tutuklananlar arasında Tazreen Moda adlı fabrikanın sahibi bulunmuyor.

Yangından sağ kurtulan işçiler, acil çıkış kapılarının kilitli olduğunu, yangın söndürme tüplerinin çalışmadığını ve yangın alarmının çalmasına rağmen müdürlerin işçileri işlerinin başına dönmeye zorladığını ileri sürmüştü.

İtfaiyeciler, 8 katlı binadaki tüm acil çıkış kapılarının kilitli olduğunu doğrulamıştı. Başbakan Şeyh Hasina ile İçişleri Bakanı Muhiddin Han Alemgir ise fabrikanın kundaklandığından şüphelenildiğini açıkladı.

Çin’in ardından dünyanın ikinci en büyük konfeksiyon ihracatçısı olan Bangladeş’te binlerce işçi, hafta sonu çıkan yangının ardından çalışma koşullarının düzeltilmesi için protesto gösterileri düzenlemeye devam ediyor.

Üç gündür devam eden gösteriler nedeniyle birçok fabrikanın kapalı kaldığı belirtildi.

2 milyondan fazla kişinin tekstil ve konfeksiyon sektöründe çalıştığı Bangladeş’teki fabrikalarda 2006 yılından bu yana çıkan yangınlarda 300’den fazla işçinin öldüğü sanılıyor.

AA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*