Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Balıkesir’de DP, Mutaf ve Tekel işçileriyle birlikte iş cinayetlerine karşı eylem yaptı

Balıkesir’de DP, Mutaf ve Tekel işçileriyle birlikte iş cinayetlerine karşı eylem yaptı

Balıkesir’de Devrimci Proletarya ardı kesilmeyen işçi cinayetlerine karşı, burjuvazinin kar hırsıyla yaşam hakkını yok sayan katliamcı yüzünü teşhir eden ve tüm işçi sınıfını insanca yaşam için mücadeleye çağıran bir eylem gerçekleştirdi. Devrimci Proletarya imzalı “İşçiler ölüyor sermaye büyüyor, Kahrolsun ücretli kölelik düzeni” pankartının açıldığı eyleme Devrimci Proletarya okurları ile birlikte direnişteki Mutaf işçileri, Mutaf işçilerinin aileleri ve TEKEL işçileri de katıldı.

Saat 15:00′de Eski Vergi Dairesi önünde gerçekleşen eylemde, patronların işsizlik silahıyla örgütsüz emekçiyi teslim aldığı ve iş güvenliği koşullarını yok saydığı anlatıldı. Madencilerin, kot taşlama işçilerinin, tekstil işçilerinin yaşadığı katliamlardan bahsedildi. Kapitalist sömürünün bitmek bilmez cinayetleri karşısında işçi sınıfının çaresiz olmadığının vurgusu yapıldı. Mutaf işçisinin ve TEKEL işçisinin direnişleri anlatıldı.

“Yolu yok, gözyaşlarımızı, yasımızı kapitalizme zehir etmeliyiz! Kan parasıyla susmak değil, kanımızın hesabını istemeliyiz! Birbirimizin ücretini aşağı çekmek, aramızdaki rekabetle yeni ölümleri hazırlamak değil, Tekel’in gösterdiği yoldan, Türk, Kürt, göçmen, kadın işçiler, insanca çalışma koşulları için birleşik mücadele! Güvencesiz çalışmaya karşı her sektörden, vasıflı vasıfsız işçilerden, iş cinayetleriyle nam salmış havzalardan, işçi yakınlarından oluşan platformlar oluşturalım! Katliam sorumlularının Çalışma Bakanı’ndan başlayarak tutuklanmasını,cinayetten yargılanmasını isteyelim! Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma Bakanlığı, sermaye örgütleri önünde ölülerimizin adını, taleplerimizi haykıralım! Açılan davaları sadece acılı ailelerin değil, bütün işçi sınıfının davası bilip katılalım, ölen sınıf kardeşlerimizin hesabını sorulması için kenetlenelim! İşyerlerinde iş güvenliği koşulları burjuvaların önüne attığı rüşvetle geçinenler değil, işçiler denetlesin! İş güvenliği koşullarına uymayan işyerleri kapatılsın! Kölece çalışmaya, kölece yaşamaya mücadeleyi işçi sınıfının birleşik gücü haline getirelim! Siz hiç iş kazasında ölen bir patron gördünüz mü?” sözleriyle son bulan eylemde “Patronun madeni işçinin cehennemi”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek.” sloganları yükseltildi.

Eylemden sonra Devrimci Proletarya okurları, Mutaf işçilerinin aileleri, Tekel işçileri ve Genç-Sen’lileri biraraya gelerek bir sohbet gerçekleştirdi. Direnişlerdeki deneyimlerin paylaşıldığı sıcak bir havada geçen sohbette, Balıkesir’de güvencesizleştirmeye karşı işçi sınıfı mücadelesini yüksetmenin yolları tartışıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*