Anasayfa » GENÇLİK » Balıkesir’de 6 Kasım

Balıkesir’de 6 Kasım

1980 faşist darbesinin üniversitelerde baskı aygıtı olan YÖK’ün 29. yılında DPG Balıkesir’de eylemdeydi.

Balıkesir’de «Kölece eğitime kölece yaşamaya hayır» yazılı pankartın arkasındabir basın açıklaması gerçekleştirdik. Eyleme lise öğrencileri, Mutaf direnişçisinin eşi ve kızı da katıldı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

YÖK üniversitelerde devrimci demokratik öğrenci ve görevlileri üzerinde kurduğu baskı ve dayatmalarla okuldan atmaya varan cezalandırmaların aygıtı olmuştur. Üniversiteleri kışlaya çevirmiş bilim adı altında faşist rejimin ideolojisi Türk-İslam sentezi müfredatlarını dayatmıştır.

29 yıldır devrimci demokrat öğrenci ve eğitim emekçileri YÖK’e karşı 6 Kasım›ı mücadele gününe çevirmiştir. Verilen mücadeleler faşist rejimin üniversitelerdeki aygıtı olan YÖK’ün ipliğinin pazara çıkarılmasında, yıpratılmasında ve giderek çözülmeye başlamasındaki etkenlerden biri oldu. Bu süreç içerisinde YÖK sermayenin neoliberal dönüşümü çerçevesinde yapısal bir dönüşüm geçirmeye başladı. Bu dönüşümle birlikte sermayenin eğitimde daha doğrudan egemen olması, eğitimi özelleştirmesi ve bunu da üniversite-sanayi işbirliği eliyle yapması; bu bağlamda eğitim ve bilginin sermayeleşmesi, paralı eğitim, diplomalı işsizlik gibi saldırılar hız kazanmıştır. Tüm bunlar karşısında 6 Kasım sadece YÖK’ü protesto etmek ve kaldırılmasını talep etmekle sınırlayamayız.

Bugün hedefe koymamız gereken sadece YÖK’ü kaldırmak ve protesto etmek değil, kapitalizmi yok etmek olmalıdır.

Eylem “Kahrolsun burjuva eğitim sistemi”, “Yaşasın sosyalist eğitim”, “Kölece çalışmaya, kölece yamaya hayır” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Balıkesir DPG

Kaynak: devrimciproletergenclik.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*