Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bakırköy 1 Mayıs’ı

Bakırköy 1 Mayıs’ı

Bakırköy’de gerçekleştirilen 1 Mayıs’a yirmi bine yakın kişi katıldı. Sabah 10.30’dan itibaren İncirli metrobüs durağı ve Marmara Forum önünde toplanmalar başladı. Kortejlerin oluşturulması ile birlikte Bakırköy Halk Pazarı’na doğru yürüyüş başladı.

Sendikalar kıdem tazminatı ve iş yasalarına yönelik talepleri ile alanda yerlerini aldılar. DİSK’in katılımı oldukça cılızdı. Sendikalar ve odalar içerisinde en kitlesel olanı KESK oldu. İncirli kolunda  DİSK, TTB, Halkevleri, DİP, EHP, Haziran Hareketi, EÖC, Kaldıraç,ÖSP, Taraftar grupları ve Devrimci Proletarya yer aldı. Devrimci Proletarya yürüyüşe “Kapitalist Kölelikten Kurtulmak Zamanda Mekanda Özgürleşmek İçin Komünizm” pankartı ve flamaları ile katıldı.

Marmara Forum kolunda ise KESK, TMMOB, Partizan, DHF, ESP, HDP, SODAP katıldı. HDP ve Partizan kortejlerindeki pankartlara polis müdahale etti. Özellikle HDP kortejine dönük polis saldırgan bir tutum sergiledi. Polis HDP’ye gaz bombası ve plastik mermiler ile saldırdı. Kısa süreli arbade yaşandı. Polis miting alanına kadar beş ayrı noktada arama yaptı.

13.00’de miting programı başladı. Miting saygı duruşu ile başladı. Ardından 1 Mayıs ve Enternasyonel marşları okundu. Ardından sendika bürokratlarının konuşmalarına geçildi. Sendika bürokratlarının konuşmaya başlaması ile bir çok grup alandan ayrıldı. Konuşmaların ardından müzik grubu sahne aldı. 1 Mayıs mitingi çekilen halaylar ile son buldu. Bakırköy’de gerçekleştirilen 1 Mayıs mitingi oldukça cansız ve sönüktü. Sendika bürokratlarının uzunca konuşması alanda hiç bir karşılık bulmadı.

1may-mars

20160501_103857

20160501_110511

bakirkoy-miting-768x576

hdp-1may-saldiri

image-1024x765

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*