Anasayfa » DÜNYA » Bahreyn ve Yemen’de çatışmalar sürüyor

Bahreyn ve Yemen’de çatışmalar sürüyor

Bahreyn’de polis haftalardır rejim karşıtı gösteri düzenleyen işçi sınıfı ve emekçilere karşı silahlı saldırıya geçti. On binlerce gösterici ülkedeki işlek finans merkezlerinden birini işgal etti.

Kral Faysal Otoyolunu trafiğe kapatan göstericilere polisi göz yaşartıcı bomba, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırıya geçti. Görgü tanıklarının bildirdiğine göre, Polis saldırısı sonucu yaşanan çatışmalarda birçok gösterici yaralanırken çok sayıda gösterici de gözaltına alındı. Ayrıca gerçekleştirilen saldırının Geçen ayın ortalarında Başkent Manama’daki İnci Meydanı’nı boşaltmak amacıyla polisin yaptığı operasyondan çok daha kapsamlı bir saldırı olduğu bildiriliyor.

Gerici rejimin polis gücü Otoyolu trafiğe kapatan göstericilerle eşzamanlı olarak İnci Meydanı’ndaki gösteriye de saldırdığı ve bu kapsamlı saldırıyla birlikte gösterilerin sona erdirilmesinin hedeflendiği bildiriliyor. Haftalardır sokakları terk etmeyen göstericiler hükümetin görevi bırakmasını ve yeni bir hükümetin kurulmasını ve kraliyet ailesinin saltanatının da son bulmasını talep ediyorlar.

Yemen

Yemen’de polis göstericilere karşı silahla kullanarak 8 göstericiyi katletti. Hastane çalışanlarının bildirdiğine göre Aden kentinde polisin silahlı saldırısı sonucu hastaneye ikisi başından vurulmuş 4 kişinin cesedinin getirildiğini bildirdiler.

Dün ülkenin birçok kentinde düzenlenen gösterilere devlet güçlerinin saldırısı sonucu 7 kişi yaşamını yitirmiş yüzlercesi de yaralanmıştı. Öldürülenlerden biri 12 yaşında olmak üzere ikisinin çocuk olduğu bildiriliyor. Bugün de Yemen’in başkenti Sana’da göstericilere gerçek mermilerle saldıran polis bir kişiyi öldürürken 19 kişiyi de ağır yaraladı. Görgü tanıkları başkent Sana’daki göstericilerin kampına, yüzlerce polisin başta silah olmak üzere her türlü öldürücü aletle saldırıya geçtiğini bildiriyor.

Göstericiler 32 yıllık Ali Abdullah Salih’in faşist-gerici iktidarına son vermek için günlerdir sokakları terk etmeyerek gösteriler düzenliyorlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*